ОҚО, Сарыағаш ауданы, «Ұшқын» ауылы,
№127 Т. Бердияров атындағы жалпы орта мектебінің
бастауыш сынып мұғалімі Раева Бибигуль Закировна
Сабақтың мақсаты:
Оқушылар алған білімдеріне түсінік беру.
Білімділік мақсаты: Оқушы білімін тексеру, тапсырмаларды орындау, жануарлар жайлы кеңірек ұғым қалыптастыру. Төрт түлік малдың пайдасы қасиеттерін ертегі арқылы ұғындыру.
Дамытушылық мақсаты: оқушы ойын, бейімділігін, қызығушылығын қиялын жұмбақ, жаңылтпаш арқылы сөздік қорын дамыта отырып, ой өрісін арттыру.
Тәрбиелік мақсаты: жануарларды, құстарды қорғауға, оларға қамқорлық жасауға, табиғатты қорғап аялауға, сүюге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Сабақтың әдісі: түсіндіру, көрнекілікпен жұмыс, іздену, сұрақ - жауап.
Сабақтың көрнекілігі: жануарлар суреті, мүсіні, карта.
Пәнаралық байланыс: ана тілі, математика, бейнелеу өнері.
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі.
Ертегі «Жыл басына таласқан жануарлар» қуыршақ театры арқылы ертегіні сахналау. Осы ертегіден аңдар мен үй жануарларын теріп алу.
Аңдар
Барыс
Қоян
Мешін
Доңыз Үй жануарлары
Сиыр
Жылқы
Қой
Ит
II. Үй тапсырмасын қорытындылау.
Сұрақ Жауап
Аңдар қайда өмір сүреді?
Аңдарды қорғайтын кітап қалай аталады? Орманда, тауда, далада
«Қызыл кітап»
III. Жаңа сабақ.
Жарыс сабақ түрінде өтеді.
Сыныпты парта арқылы үй топқа бөлу.
1 - топ. «Бақташылар».
2 - топ. «Түйешілер».
3 - топ. «Қойшылар».
Әр топқа бір малдың төрт бөлікке бөлінген бейнесін жинақтап құрастыру. Қазақ ежелден мал шаруашылығымен айналысқан халық. Түрт түлік малға жылқы, түйе, қой, сиыр, ешкі жатады. Олардың пайдасы өте көп. Мінсе көлік, тұтынса бұйымы да осы мал болған. Малды қолға бағып өсіреді. Олар төлдерін сүтпен қоректендіреді.
1 - тапсырма.
Мақал - мәтелдің екінші бөлігін табу.
1. Малды бақсаң, сиыр бақ,
......... (Сүт кетпейді шарадан)
2. Түйе бойына сеніп,
......... (Жылдан құр қалыпты)
3. Қойшы көп болса,
......... (Қой арам өледі)
2 - тапсырма.
Жаңылтпашты дұрыс, әрі жылдам айту.
Қойымыз семіз,
Қозымыз егіз.
Өзіңіз келіп,
Көрсеңіз дейміз.
Сергіту сәті.
Тауға шықсаң қалың қар,
Сайға түссең қалың қар.
Байқаңдар қар астында,
Ұйықтап жатқан аю бар.
3 - тапсырма. Жұмбақ шешу.
Екі айнасы бар,
Екі найзасы бар.
Сыртылдаған тұяғы бар,
Бір желпуіш сиқы бар.
(сиыр)
Кішкентай ғана бойы бар,
Айналдырып киген тоны бар.
(қошақан)
Кезекті бір жануар,
Үстінде екі тауы бар.
(түйе)
4 - тапсырма.
Көзді жұмып, сипап сезу арқылы қай жануардың мүсіні екенін табу.
IV. Дәптермен жұмыс.
Төрт түлік аттарын төлдерін жазу.
Түйе – бота, жылқы – құлын, қой – қозы, сиыр – бұзау, ешкі – лақ.
Біздің жерімізде үй жануарларын өсіруге қажетті барлық жағдайлар бар. Мал шаруашылығымен айналысатын облыстардың ішінде, бүгінгі таңда Солтүстік Қазақстан облысы алда келе жатыр.
V. Картамен жұмыс.
Петропавл, Павлодар, Ақмола, т. б.
VI. Қорытындылау.
Біз бүгін төрт түлік мал туралы білімдерімізді арттырдық. Сонымен қорытындылай келе, мына сұрақтарға жауап берейік.
1) Төрт түлік малға не жатады?
2) Олардың пайдасы туралы не білдік?
3) Олардың төлдерін қалай атаймыз?
VII. Жинаған балдарына қарай мадақтау арқылы бағалау.
Үй жануарлары
- MadinaBorixanova
- 4 сәуір 2016
- 1891
- 0
- 0
Ілмек сөздер: бастауыш сыныптарға үй жануарлары түсінік беру
Ұқсас жаңалықтар:
Төрт түлік мал
Ақтөбе облысы, Шалқар ауданы, Қызылту негізгі мектебінің бастауыш сынып мұғалімі Ескалина Өтебике Есқалықызы...Төрт түліктің кеңесі
Қостанай облысы, Рудный қаласы, № 7 орта мектебінің бастауыш сынып мұғалімі Жаңабай Анар Ғалымқызы...Мал шаруашылығы
Қызылорда қаласы №3 мектеп-лицейінің бастауыш сынып мұғалімі Шайманова Үміт Айғалиқызы...Төрт түлік малдар
Шығыс Қазақстан облысы, Аягөз ауданы "Горный ЖББОМ" КММ бастауыш класс мұғалімі: Ахметқалиева Камалия Мұқанқызы...Төрт – түлігім ырысым
Бастауыш сынып мұғалімі: Оспанова Жулдуз Саиновна...Пікірлер: 0
Пікір білдіру
Ақпарат
Қонақтар,тобындағы қолданушылар пікірін білдіре алмайды.
Қонақтар,тобындағы қолданушылар пікірін білдіре алмайды.