Сабақтың тақырыбы: «Қосындыдан санды азайту тәсілдері»
Сабақтың мақсаты:
1. Оқушылардан қосындыдан санды азайтудың әр түрлі тәсілдерін үйрете отырып, шапшаң есептеуге үйрету.
2. Оқушылардың есептеу дағдыларын дамыту, шапшаңдықтарын арттыру.
3. Ұйымшылдыққа, тазалыққа тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта. слайд, суреттер салынған плакаттар, кеспе қағаздары.
Сабақтың әдіс - тәсілдері: талдау - жинақтау, қызығушылығын ояту.
Пәнаралық байланыс: ана тілі, еңбек, музыка.
Сабақтың типі: аралас сабақ
Сабақтың түрі: жеке дара, ұжымдық түсіндірме, сұрақ - жауап, иллюстративті, ой - қозғау, түсіндірме.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру бөлімі:
- оқушылармен амандасып, сабаққа бейімдеу, оқушыларды түгендеу, қызығушылығын ояту.
ІІ. Психологиялық дайындық:
- Балалар, бүгінгі сабағымыз күндегі сабағымыздан өзгеше. Қане, балалар біздер осы жақында қандай үлкен мерекені қарсы алғалы отырмыз?
- Қазақстан тәуелсіздігінің 20 жылдығын.
- Ендеше, осы суреттерді көре отырып, Қазақстан туралы ән тыңдаймыз.
- М: Қазақстан туралы азғантай мағлұмат беріледі.
- М: Сонымен балалар, тәуелсіздікке 20 жыл болса, мен сендерге 20 тапсырма беремін.
Қане, бәріміз орындап Қазақстан Республикасының 20 жылдығын осы сабақта бірге тойлап өтейік. Ол тапсырмалар өткен сабақтарды қамтиды. Тез шапшаң орындай отырып, жақсы баға алуға тырысамыз. Үш қатар боп жарыса шығарамыз. Қай қатар көп бестік алады екен.
Мысалдар:
10+5=
16 - 8=
9+4=
25+10=
(7+3)- 2=
10 - 4=
6+10=
10+8=
17 - 4=
47+2=
12+3=
20 - 5=
36 - 6=
25+5=
9+2=
7+3=
5+7=
19 - 10=
26 - 5+1=
27+2=
- Осы мысалда бірінші қай амал орындалады? (7+3)- 2=
Нәтижелерін сұрап алғаннан кейін ендеше, біздің сабағымызда осы сабақтардың жалғасы болып табылады.
Көрнекіліктерді көсете отырып жаңа сабақты түсіндіру.
1. Қосындыдан санды азайту. (5+4)- 3=
2. Бірінші қосылғыштан санды азайтып, екінші қосылғышты қосу. (5 - 3)+4=
3. Екінші қосылғыштан санды азайтып, бірінші қосылғышты қосу (4 - 3)+5=
есептерінің шығарылуын түсіндіру.
№2 есеп.
Мұғалімнің көмегімен талданады.
1 - тәсіл:----------(8+7)- 5=15 - 5=10
2 - тәсіл:----------(8 - 5)+7=3+7=10
3 - тәсіл:----------(7 - 5)+8=2+8=10
Сергіту сәті: «Кім шапшаң?» ойыны.
Бұл тапсырма үш қатармен жарыса орындалады.
№4 есеп.
3 - қатардан 3 оқушы тез есептеп шығару керек.
30+5+65=100 ------------ 4+44+6=54 --------------------- 2+5+10+40=57
8+2+70=80 --------------- 15+1+5=21 --------------------- 7+50+20+3=80
8+80+2=90 --------------- 4+40+10+6=60 ---------------- 7+5+3+5=20
Сандар тізбегі:
1 - 10 тура және кері санау.
10 - 100 тура және кері санау.
«Орнын алмастырған сандарды орнына қою»
№5есеп.
Шарты:
а - 3 сағ.
n - 7 сағ.
қ - 5 сағ.
Б -?
шешуі:
(3+7)+5=10+5=15(с)
Жауабы: барлығы 15 сағат болды.
Ойын: «Кім зерек?» тез ойлау арқылы шығару. Суретте неше ұшбұрыш бар?
Бекіту бөлімі:
Ауызша есептер орындалады.
3 - қатар бойынша оқушылардың бестіктерін санау арқылы Қазақстан Республикасының туын сол қатарға қадау.
Тәуелсіз елге сыйлаған сыйлығымыз бар.
V. Бағалау.
VІ. Үйге тапсырма.
№ 7 есеп.
Қосындыдан санды азайту тәсілдері
- ZhekenB
- 6 наурыз 2013
- 9483
- 0
- 0
Ілмек сөздер: Бастауыш, математика, ашық сабақ
Ұқсас жаңалықтар:
Көбейтудің және бөлудің комоненттері
Сабақтың мақсаты: А) Дамытушылығы: Оқушылардың шығармашылық, танымдық ойлау қабілеттерін дамыту. Ә) Білімділігі: Оқушыларды көбейту және бөлу...7 санын қосу және азайту
ШҚО, Семей қаласы, «№ 22 ЖОББМ» КММ бастауыш сынып мұғалімі Мамырбекова Анар Серикказиновна...Математика 1 сынып. 10 көлеміндегі қосу және азайту
Қызылорда қаласы, №211 А.Байтұрсынов атындағы орта мектептің, бастауыш сынып мұғалімі Айдаболова Қаракөз Батырханқызы...2-ні қосу және азайту тәсілдері
Ақтөбе облысы, Ақтөбе қаласы, «Сымбат» жеке мектебі Курмалова Асель Агисовна Сабақтың тақырыбы: 2-ні қосу және азайту тәсілдері...8 + 16, 94 – 16 жағдайларындағы қосу және азайту тәсілдері
Пәні: Математика Сабақтың тақырыбы: «78 + 16, 94 – 16 жағдайларындағы қосу және азайту тәсілдері». Сабақтың мақсаты: Білімділік: Екі таңбалы санға...Пікірлер: 0
Пікір білдіру
Ақпарат
Қонақтар,тобындағы қолданушылар пікірін білдіре алмайды.
Қонақтар,тобындағы қолданушылар пікірін білдіре алмайды.