Технология пән мұғалімі
Курманбаева Балауса Умбеткалиевна
Технология 7 сынып
Тақырыбы: Қазақстан халықтарының ұлттық киімдері
Мақсаты: Әртүрлі ұлттар киімдерінің өзіндік ерекшеліктері туралы білім қалыптастыру.
Күтілетін нәтиже: А. Әр ұлттардың ұлттық киімдеріндегі ерекшеліктері туралы біледі.
В. Ұлттық киімді, өзге ұлт киім үлгісімен салыстырып, ажыратады, ерекшеліктерін сипаттай алады
С. Жаңа ұлттық киім үлгісі туралы өз пікірімен бөліседі
Дереккөздер, құрал - жабдықтар: Таныстырылым, фотосуреттер, флипчарт, маркер. желім, қайшы, смайликтер.
Сабақтың барысы
Мұғалім әрекеті
Кіріспе
1. Сергіту сәт
2. Топқа бөлу
3. Топ ережесін еске түсіру.
4. Топ басшысын сайлау
Бағалау парағын беру.
Тұсаукесер 3 - мин «Сұрақты ұстап ал»
1. Иық киіміне не жатады? (Шапан, көйлек, жиде, иық тігісі бар киімдер).
2. Иық киіміне қойылатын талаптарды ата? ( Гигиеналық, Эксплуатациялық Эстетикалық).
3. Стильдің қандай түрін білеміз? (Классикалық, спорттық, жастар, фольклорлық стиль).
4. Классикалық стильдегі киімдер қандай? (Қатаң, іскер элегантты ең тұрақты өзгермейтін сән үлгілері жатады).
5) Фольклорлық стилдегі киімдер қандай? (Фольклорлық киімдерде ұлттық сипаттағы осы заманғы киімдер. Онда өрнек, кесте қол жұмысының көптеген элементтері пайдаланылады).
6. Киім түріне қарай неше топқа бөлінеді. (Иықты киім, Белдік киім)
Интерактивті тақтада слайдпен жаңа сабақ тақырыбы мен мақсатын таныстырып, әр ұлттың ұлттық киімдерінің суреттерін көрсетіледі
Негізгі бөлім
15 - мин 1 - тапсырма Визуалды айғақтармен жұмыс Әр топқа әр ұлттың ұлттық киімдерінің суреттерін беремін. Оқушылар киім түрлерін ажыратып, постерге орналастырады.
Табыс критерийлерін оқушылармен бірге шығару.
2 - тапсырма Джексо әдісі
Әр топта Төраға, Хатшы, Баяндаушы, Таймкипер ролдерін бөліседі.
Топтарға ресурс парағы беріледі..
І топ Орыстың ұлттық киімі.
ІІ топ Украйн ұлтының киімі.
ІІІ топ Қазақтың ұлттық киімдері.
Кері байланыс әр топ алған ақпараттары туралы қорытындылайды.
Қорытынды
«Серпілген сауал» сабақты бекіту.
Оқушылардың өзара бағалау нәтижелерін ескере отырып, қортынды бағалау.
Рефлексия:
- Сабақ ұнады ма?
- Қандай тапсырма орындаған ұнады?
- «Сабақтан кейінгі көңіл күйім» кестесін толтыру.
Назар аударыңыз! Жасырын мәтінді көру үшін сізге сайтқа тіркелу қажет.