Сабақтың ұраны: ( 6 - слайд)
“Адамзаттың табиғатсыз күні жоқ,
Табиғаттың оны айтуға тілі жоқ”. (Ш. Айтматов)
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Табиғатты қорғау туралы мәлімет алып, меңгеру. Етістік бойынша алған білімдерін тиянақтау.
Дамытушылық: Оқушылардың ой - өрісін, сөйлеу тілін, сөздік қорын дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларды табиғатты сүюге, қорғауға тәрбиелеу
Сабақтың өтілу моделі( 4 - слайд)
І Тақырыбы
ІІ Мақсаты
ІІІ Үй тапсырмасы
ІV Жаңа сабақ
V Түрлі
тапсырмалар
VI Қорытындылау
VIІ Бағалау
Ұйымдастыру кезеңі ( 2 - слайд)
Психологиялық дайындық: ( 3 - слайд)
Бізге тамақ не үшін қажет?
Жарық не үшін қажет?
Су не үшін қажет?
Ауа не үшін қажет?
Үй тапсырмасы: (8 - слайд)
Қазақстанның қорықтары
Сөз таптарын қайталау
Қазақстан қорықтарының картасы( 10 - слайд)
Үй тапсырмасын дайындап келген 9 оқушы слайдтан көрсету арқылы қорықтардың жануарлар, өсімдіктер әлемімен таныстырып, айтып береді. (10 - 36 слайдтар )
Оқушылардың қорықтар жайлы дайындап келген презентациясын көру.
Үйге берілген грамматикалық тақырып: Сөз таптары. Бұл тақырыпты семантикалық карта арқылы қайталау. ( 37 - 38 слайд)
Ой шақыру: (39 - слайд)
1) Қазіргі кездегі өткір
3) Оның негізгі мақсаты қандай?
4) Табиғатты қорғауға біздің борышымыз қандай?
Табиғат дегеніміз не? (40 - слайд)
Табиғатты қорғау дегеніміз – адамның өзін - өзі қорғауы ( 41 - слайд)
Жаңа сабақ
Сөздікпен жұмыс: (42 - слайд)
ҚАЗЫНА – СОКРОВИЩЕ
ХАЛЫҚАРАЛЫҚ - МЕЖДУНАРОДНЫЙ
ҚОҒАМ – ОБЩЕСТВО
ҚҰРЫЛДЫ – СОЗДАН
ҚАМҚОРЛЫҚ – ЗАЩИТА
ТІРКЕЙДІ – РЕГИСТРИРУЕТ
Мәтінмен жұмыс: Табиғатты қорғаңдар! ( 43 - слайд)
Мәтінді оқып, аудару
Табиғат – халық қазынасы. Сондықтан біз оның байлығын пайдалана отырып, қорғай білуіміз қажет. Соған байланысты 1966 жылы біздің елімізде“Халықаралық табиғат қорғау қоғамы” құрылды. Оның басты мақсаты - саны сиреп, құрып бара жатқан аң, құстарды, өсімдіктерді қамқорлыққа алып, арнайы кітапқа тіркеу. Мұндай кітапты “Қызыл кітап“деп атайды.
Мәтін бойынша сұрақтарға жауап беріңдер: ( 44 - слайд)
1. Халық қазынасы не?
2. Біз табиғаттың несін қорғай білуіміз қажет?
3. 1966 жылы біздің елімізде не құрылды?
4 Оның басты мақсаты не?
5. Саны сиреп, құрып бара жатқан аң, құстарды, өсімдіктерді тіркейтін кітапты қалай атайды?
Бүгінгі сабағымыздың грамматикалық тақырыбы: Етістіктен өткенді қайталау ( 45 - 52 слайд)
1) Етістік деген не? Етістік қандай сұрақтарға жауап береді?
2) Тұлғасына қарай нешеге бөлінеді?
3) Құрамына қарай нешеге бөлінеді?
4) Мағынасына қарай нешеге бөлінеді?
5) Есімше қалай жасалады?
6) Көсемше қалай жасалады?
7) Тұйық етістік қалай жасалады?
Назар аударыңыз! Жасырын мәтінді көру үшін сізге сайтқа тіркелу қажет.