Атырау облысы, Жылыой ауданы,
Тұрғызба ауылы №4 мектептің
бастауыш пәні мұғалімі
Байсеуова Жанаргүл Таңжарқызы
Математика
Сабақтың тақырыбы: Теңдеуді шешудің әр түрлі тәсілдері
Сабақтың мақсаттары: Білімділік: Мемлекеттік білім стандартты деңгейде білім, білік және дағдыларды игеру, теңдеу ерекшеліктерін түсіну және білімдерін тереңдете түсу.
Дамытушылық: Салыстыру дағдысын, қорытынды жасай білу, негізгі ойды ажырата білу, өз пікірін қысқаша жеткізуді дамыту;
Тәрбиелік: Сыныптастарын сыйлай білуге, айналасындағыларды тыңдай білуге тәрбиелеу.
Типі: жаңа сабақ
Әдіс - тәсілдер:, сын тұрғысынан оқу және жазу, көрнекілік, топтау
Көрнекіліктер: интерактивті тақта, тұсаукесер,
Сабақ барысы: І. Қызығушылықты ояту
Санды өрнек пен теңдеуді салыстырыңыздар: 20+50=70 х+50=70
ІІ. Мағынаны тану Бірлесе іздеп, талқылау
1. Жұмбақ шешу: «Ойлан, тап!»:
а) 5*4=20 және 4*5=20 Қандай қорытынды жасауға болады?
Ә) (3*2)*4=6*4=24
3*(2*4)=3*8=24 Қандай қорытынды жасауға болады?
Б) (2+4)*2=6*2=12 және 2*2+4*2=4+8=12 Қандай қорытынды жасауға болады?
1. Үй тапсырмасын тексеру.
2. «Білгенге маржан»: 1. Фигураның ауданын қалай табамыз?
2 Фигураның периметрін қалай табамыз?
2 Фигураның көлемін қалай табамыз?
3 Көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті қандай?
4 Көбейтудің терімділік қасиетін ата.
5 Көбейтудің үлестірімділік қасиетін ата.
4. Көркем жазу: 6 саны
5. Математикалық диктант. 1. 9 бен 6 сандарының көбейтіндісі; (54)
2. 4 - ті 6 есе арттыру; (24)
3. Тәуліктің үштен бір бөлігі неше сағат? (8 сағ)
4 Саяхат 5 тамызда басталып 25 тамызда аяқталды. Саяхат неше күнге созылды? (20 күн)
513 м - де неше см бар?(1300 см)
6. Топтық жұмыс: 1 - топ. х*4=80
2 - топ. 10*х=90
3 - топ. Х*5=100
7. Тақтамен жұмыс:
№2 Ш: бір орам - - 32 қыздар - 16 әйелдер көйлегін
2 м мата - 1 қыздар к.
1 әйел -? м мата
Ш: 32*2=64 м мата
64: 16=4м мата
Ж: 1 әйелге 4м мата
№3 Ш: әр камзолға - 2 м барқыт
32м барқыттан -? Камзол
Әр камзолға - 16 әшекей
Барлығы -? Әшекей
Ш: 32: 2=16 камзол
16*16=160+96=256әшекей
Ж: 256 әшекей
8. Топтық жұмыс:
1 - топ: (400 - 250): 5+64: 2=62
2 - топ: (28+16): 4+55: 5=22
3 - топ: 54: 9×3+42=60
9. Сергіту сәті:
10. «Өрнекте» 36см+22см =... см=... дм... см
1дм+14см=... см=... дм... см
3ц - 100кг=... кг=... ц
4ц50кг+110кг=... кг=... ц.... кг
1сағ20мин+30мин=... мин
3сағ 28мин - 60мин=... сағ... мин
11. Нұсқалық жұмыс:
1 нұсқа А - 140=150 ----------- 2 нұсқа а - 280=320
а: 10=93 --------------------------- а: 7=80
12. Геометриялық тапсырма. №6 Р - 11см
11 - (3+5)=3 см
Р - 10см
10: 2=5 - 1=4 см
Р -(1+4)*2=10см
13. «Бәйге ойыны»: Ауызша есептеу.
1 сағ 5 мин = 65 мин
1 сағ 27 мин = 87мин
2сағ 10мин = 130мин
2тәул. 16сағ = 64сағ
1жыл7ай = 19ай
1 мин 30 с = 90 с
1сағ 13 мин = 73мин
2сағ 16 мин = 136мин
2мин50с = 170с
2апта4күн = 18күн
1 сағ 38 мин = 98 мин
1 тәул. 18сағ = 42 сағ
3сағ 20мин = 200мин
3мин30с = 210с
14. Қорытындылау. Логикалық есептер.
1. Таксиге мініп, ауылға келе жатқан жолаушы жол бойы 8 жүк көлігін, 7 жеңіл машина және 3 автобусты көрді. Ауылға неше машина бара жатыр? Ж: 1 машина - такси.
2. Егіндібұлақ ауылындағы Астана көшесіндегі үйлердің саны 60. Енді 1ден 60қа дейінгі сандардың ішінде 5 саны неше рет кездеседі? Ж: 16
3. Дүкенде 1қап картоп (салмағы 35кг) 3500 теңге тұрады, ал базарда картоптың (салмағы 30кг) 3200 теңге тұрады. Картопты қай жерден алған пайдалы? Ж: дүкеннен
4. Ауыл шетінде 4 қозы жайылып жүр. Ақ қозылары қарасынан үш есе көп. Қанша қара қозы және қанша ақ қозы бар екен?
Ж: 1 қара, 3 ақ қозы
5. Айнұр, Әсем, Айманға анасы көйлек тігіп беру үшін мата сатып алды. Айнұрға арнап сатып алған мата жасыл да, қызыл да емес. Әсемге жасыл да, сары да емес. Айманға сары да, қызыл да емес. Қыздардың әрқайсысына қандай түсті мата сатып алынды? Ж: Айнұр - сары; Әсем - қызыл; Айман - жасыл.
6. Ерасыл үйден сабаққа 7. 30да шығып, мектепке 8. 00де жетті. Үйден мектепке дейінгі арақашықтық 2км 100м. Ерасылдың қозғалыс жылдамдығын тап. Ж: 70
7. Балалар еңбек сабағында құстарға 6 үлкен және 4 кіші жемсауыт жасады. Барлық ұяны 5 ағашқа тең бөліп ілді. Балалар әр талға неше жемсауыт ілді? Ж: 2
15. Үйге берілетін тапсырма № 7 (80 бет)
16. Бағалау.
Толық нұсқасын жүктеу
Теңдеуді шешудің әр түрлі тәсілдері
- aiboll
- 12 сәуір 2016
- 7479
- 0
- 0
Ілмек сөздер: Теңдеуді шешу, математика, ашық сабақ бастауыш сынып
Ұқсас жаңалықтар:
Теңдеуге есептер шығару
Оқушыларға теориялық білімдерін негіздей отырып, есептер шығаруға, шапшаңдыққа, математикалық анықтамаларды дұрыс жеткізе білуге дағдыландыру....Арифметикалық амалдардың қасиеттері
Мақсаты: 1. Көбейтудің ауыстырымдылық, және терімділік қасиеттері туралы білімдерін кеңейту 2. Шапшаң ойлау және шығармашылық қабілеттерін дамыту...Арифметикалық амалдардың қасиеттері
Батыс Қазақстан облысы, Зеленов ауданы, Новеньков ОЖББМ Тулепкалиева Л. Ш....Математика 3-сынып, Тест
Маңғыстау облысы, Мұнайлы ауданы, №7 орта мектептің бастауыш сынып мұғалімі Қазтұрғанова Мейрамгүл....Көбейтудің үлестірімділік заңын пайдалану жолдары
Қарағанды қаласы №6 жалпы білім беретін орта мектебі Мұғалім: Ахметова Гульмира Махметовна...Пікірлер: 0
Пікір білдіру
Ақпарат
Қонақтар,тобындағы қолданушылар пікірін білдіре алмайды.
Қонақтар,тобындағы қолданушылар пікірін білдіре алмайды.