ШҚО, Глубокое ауданы,
Алтайский кенті,
«Жаңа Ертіс орта мектебі»
Мынгынова Жадыра Зангыновна
Сынып: 1
Сабақтың тақырыбы: Х дыбысы мен әрпі
Сабақтың мақсаты: Дыбыстарды таныту. Жазба, баспа, жазу емлесін таныстыру. Х әрпі арқылы жаңа сөзді оқып, сөз, сөйлем ойлатуға, тілдік қорын байытуға дағдыландыру. Ойын арқылы ойлауын дамыту.
Жаңа «халық» сөзін таныта отырып, елін, жерін,
Отанын сүюге тәрбиелеу.
Сабақ түрі: аралас
Сабақ типі: жаңа білімді меңгерту
Оқытудың формасы: топтық
Сабақтың әдісі: проблемалық, ойын, сұрақ - жауап, СТО.
Пәнаралық байланыс: дүниетану, математика
Көрнекілік: теледидар, «Еларна», «Хабар», «Қазақстан» телеарналар, әріп баспа, жазба түрі, аю, қоян.
Сабақ барысы.
1. Ұйымдастыру бөлімі.
- оқушыларды түгендеу, сабаққа әзірлеу
Қуанамын мен де,
Қуанасың сен де,
Қуанайық достарым,
Арайлап атқан күнге.
2. Психологиялық дайындық.
- Балалар үйде теледидардан балаларға арнап көрсетілетін нелер
бар?
- Қай телеарнадан сүйікті мультфильмдеріңді көресіңдер?
- Қандай мультфильмдерді жақсы көресіңдер?
- Дара, Алдар көсе т. с. с
- Жақсы, балалар бүгінгі сабағымыз ерекше болмақ. Мен сендерге теледидар әкелдім. Оны маған сиқыршы берді. Қазір біз әр телеарналарда ашып, саяхат жасаймыз. Қазір телеарнаны қосамыз.
Тық - тық - тық
Мынау сиқырлы сандық.
Қос - қос - қос
Сиқырлы сандықты қос.
- Мынау қай телеарна?
- Еларнадан не болып жатыр екен? Спорттық жарыс.
3. Үй тапсырмасы.
- Олай болса үйден оқып келген мәтін қалай аталады? Жарыс.
- Балаларға мәтінді тізбектеп оқытып, мәтіннің түсінігін сұрау.
Мәтінмен жұмыс.
- Мәтін тақырыбы қандай?
- Қандай спорт түрлерін білесіңдер?
- Жарысып жатқан нелер?
- Қай аң жеңеді деп ойлайсыңдар?
- Қай аң соңынан келеді?
- Ал, енді келесі арнаны қосайық
- Қазақстан
- Қазақстан телеарнасында «Жүзден жүйрік» ойыны болғалы жатыр. Бұл ойынды білеміз бе? Қане, осы ойынды өзімізше ойнайық.
- Әр оқушыға әріп беремін, әріпке орай сөз жазып, дыбыстық талдау
жасайды. Оқушылар еңбегі тексеріліп, әр балаға фишка беремін.
4. Жаңа сабақ:
- Жақсы балалар, келесі арнамызды қосайық
. Қандай арна? «Хабар»
- Бұнда не болып жатыр? Кім сөйлеп жатыр? Біздің президентіміз.
- Ол тақпақ оқығалы жатыр, кім елбасымыздың тақпағын оқып береді?
Халқымыз - біздің анамыз,
Халқымыз - асыл панамыз!
Халыққа қызмет етеміз,
Халықтан қуат аламыз.
- Елбасымыздың өлеңінің әр жолындағы сөздерді хормен оқиық.
- халқымыз, халыққа, халықтан. Халық деген кім? Бұл сөздер қандай әріптен басталған, біз бұл әріппен таныстық па?
- Олай болса, бүгін біз Хх әрпімен дыбысымен танысамыз.
- Хх әрпі дауыссыз, қатаң. Қане дыбыстайықшы х х х х……
- Мынау Х әрпінің жазба түрі.
- Ал, мына суретте бала не істеп отыр? Хат жазып отыр.
- Хатқа не жайында жазады деп ойлайсыңдар?
- Сендер кімге хат жазар едіңдер, не жайында жазар едіңдер?
- Хатты жазып болған соң оны конвертке салып, сыртына хат алушының мекен жайын жазып, поштаға апарып саламыз. Хат сөзін дыбыстап, дыбыстық талдау жасайықшы.
- Оқулықтағы жаңа сөздерді хормен оқып, әр сөздің мағынасын аша отырып, сол сөзге сөйлем ойлау.
Мәтінмен жұмыс.
- Ал, мынау не? Мәтін.
- Мәтіннің тақырыбы қандай? Кітапхана.
- Мәтінді оқымас бұрын, кітапхана деген не? Онда нелер болады? Кім айтады? Кітапханашының аты кім? Мәтінді тізбектеп оқып көрейік.
- кітапхана қайда бар екен? Онда нелер болады?
- оған кімдер барады? Кітап беретін апайдың аты кім екен?
- сонымен кітапханашы не істейді? Жақсы балалар біздің де мектепте кітапхана бар, кітапханашымыздың аты Назгүл апай.
Сергіту сәті.
Тақ - тақ - тақ
Біз айтамыз тақпақ.
Ар - ар - ар
Қыста жауады қар,
Тоқ - тоқ - тоқ,
Сыныбымда мақтаншақ жоқ.
Дәптермен жұмыс.
Дәптерімді ашамын,
Қолға қалам аламын,
Көлбеу қойып дәптерді,
Әдемі етіп жазамын.
- Х әрпі қандай әріпке ұқсайды? Х әрпі екі элементтен тұрады. Арқасын тақап тұрған екі с әрпі секілді.
Х әрпін әуелі тақтада, ауаға, алақанға кейін дәптерге жазамыз.
- Жазып болсақ Хабар арнасында «Сөз жасау» ойыны ойналғалы тұр, бізде сөз жасайық.
Ем……. хана, шебер…….. хана, дәрі……хана. т. с. с
- Енді осы аталған әр мекеменің өзінін атқаратын жұмысын айтайық
Бекіту.
Хабиба сөмке көтерген
Хат хабар күнде әкелген
- Қане осы жаңылтпашты хормен қайталап, кім жатқа айтып бере алады.
- Сонымен қандай әріппен таныстық?
- Қандай мәтін оқыдық? Мәтін не жайында болды?
- Қазір қай арнаны көріп отырмыз?
- Хабар арнасының басшысы Айгүл Мукей сендерді бағалайды, үйге тапсырма береді. Ол сендерге хат жазыпты:
Үй тапсырмасын беру:
Бағалау:
- Балалар бүгін сендер сабаққа жақсы қатыстыңдар, сендердей ұрпақ өсіп келе жатқанға мен «Хабар» ұжымының атынан қуаныш білдіремін, және сендерді бес деп бағалаймын. Үйден мәтінді оқып, жаңа сөздерді дәптерге көшіріп келіңдер. Сау болыңдар.
Х дыбысы мен әрпі
- rfgecnf
- 22 желтоқсан 2015
- 2244
- 0
- 0
Ілмек сөздер: Х дыбысы мен әрпі, Жазба, баспа, жазу емлесін таныстыру
Ұқсас жаңалықтар:
Х дыбысы мен әрпі
Сабақтың мақсаты: Білімділігі: Оқушыларды х дыбысы мен әрпімен таныстыру, дыбысты ести білуге, оны сөз ішінде басқа дыбыстан ажырату, әріптің баспа...Х дыбысы мен әрпі
Маңғыстау облысы, Түпқараған ауданы, №1 мектеп - лицейінің бастауыш сынып мұғалімі Құрмашева Нұргүл Алтайқызы...Х дыбысы мен әрпі
Қарағанды облысы, Шет ауданы Ы.Алтынсарин атындағы мектеп-гимназиясының бастауыш сынып мұғалімі Байкенова Молдир Болатқызы...З дыбысы мен әрпі (1 сынып)
З дыбысына қатысты сөздерге дыбыстық, буындық талдау жасату, дауыссыз дыбыс екенін меңгерту. З әрпінің баспа, жазба түрінің бас әрпін, кіші әрпін...К дыбысы және әрпі
Қызылорда облысы, Қазалы ауданы, Әйтеке би кенті, №2 "Айгөлек" балабақшасының тәрбиешісі Молдахан Мира Жақсылыққызы...Пікірлер: 0
Пікір білдіру
Ақпарат
Қонақтар,тобындағы қолданушылар пікірін білдіре алмайды.
Қонақтар,тобындағы қолданушылар пікірін білдіре алмайды.