Тақырыбы: Шамалар. Білімді тиянақтау
Мақсаты:
Білімділік: Сандарды разрядтарға жіктеу, ұзындық, масса, уақыт өлшем бірліктерін есептер шығару арқылы пысықтау.
Дамытушылық: Оқушылардың шығармашылық қабілетін, ой - өрісін дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларды білім алуға деген қызығушылығын арттыру.
Әдісі: Сұрақ - жауап, түсіндіру
Түрі: Аралас сабақ
Көрнекілігі: интерактивтік тақта, оқулық
Сабақтың барысы:
Ι. Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылардың оқу - құралдарын тексеріп, назарын сабаққа аудару.
ΙΙ. Жаңа сабақ
- Балалар, бүгінгі сабақ ерекше. Себебі мен өзіммен біпге үш сандық ала келдім. Ол сандықтар жай сандық емес егер ішіндегі тапсырмасын орындасақ, сиқырлы сөздер шығады.
Ι. Жай сандықтың тапсырмасы
1. Математикалық ребус шешу
3² 6¹ 20 6¹ 6² 600¹ 1³
2. Топтау жұмысын жүргізу
3. Күннің реті
4. Көркем жазу. 26
5. 1 - мысал
2005, 2050, 2500, 5002, 5020, 8027, 8207, 8270, 8702, 8720
2005= 2005+5
8720= 8000+700+20
6. Жай сандық ашылып, «Білімдіге» сөзі шығады.
7. Күміс сандықтың тапсырмасы.
4 - есеп
ә) 1 газет - 15 г
100 газет -? г
100•15=1500(г)
Ж: 100 газеттің массасы 1500 г
8. Сергіту сәті
9. 6 - мысал
Ауызша орындалады.
5км = 5000м
5дм = 50см
5см = 50мм
5дм = 500мм
300см = 30дм
700м = 7000 дм
10м = 1000см
Ұзындық, уақыт, масса бірліктерін біз қай кезде қолданамыз. Мына суреттерге назар аударыңдар.
1. Оқулықтың қалыңдығы 15 мм
Сіріңке қорабының биіктігі 14 мм
Тақтаның ұзындығы 2 м
1 қап ұнның массасы 50 кг
1 шақпақ қанттың массасы 8 г
Сабақтың ұзақтығы 45 мин
Жазғы демалыстың ұзақтығы 3 ай
10. Күміс сандық ашылып «дүниеге» сөзі шығады.
11. Алтын сандық тапсырмасы
Ι топ
(430+170): 100=6
(570+430): 1000=1
(695 - 95): 100=6
ΙΙ топ
100 -(67+28)+5=10
200 -(360 - 240)+30=110
600:(20•5)•6=36
«Теңдеу» сөзі шығады.
Белгісіз саны бар теңдікті – теңдеу деп атайды.
12. 8 - мысал
Өзіндік жұмыс
13. Алтын сандық ашылып «жарық» сөзі шығады.
«Білімдіге дүние жарық» мақалдың мағынасын түсіндіру.
14. Ал, енді сандықтардың аузын бекітеміз.
Алтын сандқтың аузын бекіту үшін мына тапсырманы орындаймыз
1 минут сағаттың қандай бөлігін құрайды?
5 мин ше?
1 мин
сағ
5 мин = сағ
15. Күміс сандықтың аузын бекіту.
Км
Мин
кг
г
Масса
мм
ц
т
сек
16. Жай сандықтың аузын бекіту.
Тест
1. 1 бірл. мыңд. 2 жүзд. 5 бірл.
а) 1235
б) 125
в) 1025
г) 1205
2. Сантиметрмен өрнектеп жаз:
4м 25 см = см
а) 425 см
б) 4025см
в) 400см
г) 25см
3. Уақыт бірліктерін көрсет:
а) км
б) мин
в) мм
г) кг
4. Теңдеудің шешімін тап:
Х • 4 =44
а) 44
б) 176
в) 11
г) 40
5. Бір жұмыртқа 3 минутта піседі.
4 жұмыртқа қанша минутта піседі?
а) 3мин
б) 4 мин
в) 12 мин
г) 7 мин
Тестті тексеру.
ΙΙΙ. Қорыту.
Біз бүгін не істедік?
17. Үйге тапсырма.
3, 9 – есеп
ΙV. Бағалау.
Шамалар
- Каракоз
- 6 наурыз 2014
- 9192
- 0
- 0
Ілмек сөздер: математика, бастауышқа, шамалар
Ұқсас жаңалықтар:
Ұзындық. Өлшеу және салыстыру
Ұзындық, масса, көлем (сыйымдылық), уақыт шамаларын ажыратады; оларды өлшеу үшін өлшемдер мен құралдарды таңдайды және өлшейді. Ұзындық (см, дм),...Сыр сандық білімдарларға
Қызғылықты математикалық тапсырмаларды дұрыс және жылдам шығаруға баулу. Балалардың білімін ойын арқылы анықтау жолдары, қарапайым математиканы...Сандық ақпараттарды өңдеу. Калькулятор
Оқушыларды калькулятор программасын таныстыру, калькуляторды іске қосуды онымен жұмыс жасауды және сандық ақпараттарды өңдеуді үйрету, арифметикалық...Уақыт және оның өлшем бірліктері
Оңтүстік Қазақстан облысы, Шымкент қаласы №25 Т. Рысқұлов атындағы мектеп - гимназиясы бастауыш сынып мұғалімі Прназарова Альфия Асқарқызы...Шамалар
Қызылорда қаласы №217 Б. Шалғынбаев атындағы орта мектептің бастауыш сынып мұғалімі Жақсыбаева Гүлдана Бауыржанқызы...Пікірлер: 0
Пікір білдіру
Ақпарат
Қонақтар,тобындағы қолданушылар пікірін білдіре алмайды.
Қонақтар,тобындағы қолданушылар пікірін білдіре алмайды.