Сабақтың тақырыбы: 82 +18, 100 – 82 түріндегі жазбаша қосу және азай -
ту тәсілдерін пысықтау
Сабақтың мақсаты: 1. Толық ондыққа дейін толықтыру негізінде және
100 санын шығарып алудың жазбаша қосу, азайту тәсілдерін пысықтау, есепті шығару кезінде оны қолдануды қайталау;
2. Ауызша есептеу арқылы ойлау қабілетін арттырып,
тіл байлығын дамыту, таным белсенділігін арттыру;
3. Оқушыларды өз бетімен жұмыс істеуге баулу, сала -
уатты өмір сүруге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдісі: сұрақ - жауап, талдау, түсіндіру
Көрнекілігі: интерактивті тақта
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
а) Оқушылардың назарын, зейіндерін сабаққа аудару
Математика ғылымы
Ой - санаңды кеңейтер
Ойлап, бойлап есепке
Аспай - саспай есепте
ә) Ой ширату
47 + 9=56
90 – 8=82
65 +12=77
79 + 6=85
70 – 59=11
48 + 9=57
66 + 12=78
65 – 7=58
8 + 19=27
43 + 40=83
78 – 12=66
7 + 87=94
38 + 32=70
50 – 23=27
9 + 26=35
16 + 21=37
59 – 20=39
6 + 34=40
- 7 - ші қысқы Азия ойындары қай қалаларда болды?
- Спорттан неше түрінен жарыс өтті?
- Неше елдің спортшылары қатысты?
- Қысқы Азия ойындарының бойтұмары не екенін білеміз бе?
- Ендеше, бүгін бізге қонаққа Ирби келіпті. Жай келмепті өзімен бірге тапсырма ала келген екен. Егер біз осы тапсырмаларды орындасақ, спорттық жарыстар өткен спорт кешендерімен танысамыз.
Ирбидің бірінші тапсырмасы:
Күннің реті:
Көркем жазу: 7 11 27
Неше таңбалы сан?
Тақ сан ба, жұп сан ба?
Қазақтар 7 санын қандай сан деп есептейді?
7 санына байланысты қандай ұғымдарды білеміз?
Санымен қатар, 7 - қысқы Азия ойындарының Қазақстан елінде тұңғыш рет өтілуі 7 санының қасиетті сан екендігін дәлелдейді.
Ирбидің екінші тапсырмасы:
2 - мысал. Топпен жұмыс. Әр топқа әр бағаннан бір өрнек жазды.
1 - топ ------------------------- 2 - топ ----------------------------- 3 - топ
90 – 58=32 ---------------- 57 + 13=70 ---------------------- 56 – 36=20
25 + 55=80 ---------------- 42 + 28=70 --------------------- 100 – 65=35
95см - 43см=52см ------ 55см +41см=96см ----------- 79см - 56см=23см
Ирбидің үшінші тапсырмасы:
3 - есеп
а) Қысқаша жазылуын толықтырып есеп құрастырып, шығару.
Музыкамен - 25б.
Бимен - 35б.------- 00б.
Спортпен -? б.
100 -(25+35)=40(б.)
Ж: 40 бала спортқа қатысты.
Ирбидің төртінші тапсырмасы:
ә) Кері есеп құрастыр:
Музыкамен -? б.------------------------------ Музыкамен - 25б.
Бимен - 35б.-------- 100б.-------------------- Бимен -? б.------------- 100б.
Спортпен - 40б.----------------------------------- Спортпен - 40б.
100 -(35+40)=25б.-------------------------------- 100 -(25+40)=35б.
Ж: 25 бала музыкаға қатысты.--------------- Ж: 35 бала биге қатысты.
Ирбидің бесінші тапсырмасы:
«Дүкен» ойыны.
Сөреде тұрған заттардың құны жазылған. Сатып алушы қанша ақшасы бар екендігін айтып, оған не сатып алатындығын айтады және қанша ақшасы қалатындығын есептейді.
Ирбидің алтыншы тапсырмасы:
Сергіту сәті
Бір дегенім – бокс десем,
Екімде мен ескек есем.
Үшім – үлкен футболым,
Төртім – тенис столым.
Бес дегенім – бессайыс,
Алты - алуан ат жарыс.
Жеті – жүзу, жүгіру,
Сегіз – Спартакиада.
Тоғыз – турист боп көру
Оным – Олимпиада.
Мен де спортшы боламын
Талай жүлде аламын!
Ирбидің жетінші тапсырмасы:
4 - мысал
Сызба бойынша есеп құрастыру:
Бер: үшбұрыш
Р= 26см ------------------- 26 – (14 + 9 ) = 3 (см) - с
а=14см
в=9см
с=? см
Ж: с=3см
Ирбидің сегізінші тапсырмасы:
Логикалық есептер:
Екі бидонда 8 л сүт бар. Егер бір бидоннан екіншісіне 1 л сүтті құйсақ, онда екі бидондағы сүт бірдей болады. Әр бидонда неше литр сүт бар?
Ж: бірінші бидонда 5 л, екінші биданда 3 л сүт болған.
Ирбидің тоғызыншы тапсырмасы:
Суретте неше үшбұрыш бар? (12)
Қай фигураның мәні үлкен? (үшбұрыш)
Ирбидің оныншы тапсырмасы:
Қорыту: бүгінгі сабақта не туралы айттық?
Үйге тапсырма: 5, 7 – мысал 173 бет
Бағалау: 7 - қысқы Азия ойындарының жабылу салтанаты «Балуан Шолақ» атындағы спорт сарайында болды. Сол себепті Ирби де бүгінгі сабақтың жеңімпазын анықтағысы келеді.
Сабаққа белсене араласып, көп жұлдызша жинаған оқушыларды мадақтап бағалау.
82+18, 100-82 түріндегі жазбаша қосу және азайту
- Каракоз
- 11 қараша 2013
- 5530
- 0
- 0
Ілмек сөздер:
Ұқсас жаңалықтар:
4 - ке бөлу және көбейтуді пысықтау
4 - ке бөлу және көбейту кестесінен алған білімдерін бір жүйеге келтіріп тиянақтау;...Қосу мен азайту 26+7; 33 – 7
Бөлшектеп қосу және азайту тәсілдерін көрнекілікке сүйеніп енгізу, сол тәсілдерді қолдану үлгісін көрсету. 26+7 және 33 – 7 жағдайларындағы қосу мен...7 санын қосу және азайту
ШҚО, Семей қаласы, «№ 22 ЖОББМ» КММ бастауыш сынып мұғалімі Мамырбекова Анар Серикказиновна...Есептік және реттік сан есім
Ақтөбе облысы, Әйтеке би ауданы, Т. Жүргенов атындағы орта мектептің бастауыш класс мұғалімі Бурамбаева Мейрамгул Бердибаевна...Ақ қыс Т. Айбергенов
Қызылорда облысы, Қызылорда қаласы №217 Б. Шалғынбаев атындағы орта мектептің бастауыш сынып мүғалімі Гүлдана Бауыржанқызы...Пікірлер: 0
Пікір білдіру
Ақпарат
Қонақтар,тобындағы қолданушылар пікірін білдіре алмайды.
Қонақтар,тобындағы қолданушылар пікірін білдіре алмайды.