Мақсаты:
Білімділік: Оқушылардың құрама есептер және оны шығару тәсілдері туралы білімдерін пысықтау, екі амалмен шығарылатын есептерді талдау, шығара білу дағдыларын қалыптастыру.
Тәрбиелік: Оқушыларды адамгершілікке, ұқыптылыққа, шапшаңдыққа тәрбиелеу.
Дамытушылық: Ой өрісін - ынтасын, қызығушылығын арттыру, дамыту
Көрнекілігі: Слайдтар, парақшалар
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру бөлімі
2. Үй тапсырмасын тексеру, сұрау, бағалау №5 (слайдтан тексеру)
Оқушылар, бастауыш сынып бойынша қандай апталық жүріп жатыр?
Сынып оқушыларын 3 топқа бөлу.
1 - слайд. « Қызығушылығын ояту» (Ауызша)
51 - 1 56 - 50 48 - 8 38 - 8 85 - 5
60+5 49+40 20+30 40+50 30+40
( жасырын тұрған жауабын көрсету арқылы қорытындылау)
Жаңа сабақ:
(күннің жадын жазу, тақырыбын жазу)
Өткенді пысықтау: Құрама есептер деген не?
№1 (Ауызша) 2 - слайд
(9 - 5)+3= 7 (17 - 7)+3 = 13 (10+50)- 30 =30
9 -(5+3)= 1 17 -(7+3) = 7 (10+50)- 30 =30
9 - 5+3=7 17 - 7+3 = 13 (10+50)- 30 =30
Нені байқадық? ( Жақша мен жауаптарына тоқталу)
Топтық жұмыс: 3 - слайд
1 - топ №2. 87 бет (оқып орындау)
2 - топ: №3 а) (1 амалмен орындалатын есеп құрастыру және шығару)
3 - топ №3 ә) (2 амалмен орындалатын есеп құрастыру және шығару)
Әр топтан 1 оқушы тақтаға орындайды.
4 - слайд
1 - топ: Болғаны - 30
Кетті - 10
Келді - 5
Сыныпта болды -?
Шешуі: (30+10)+5=25 Жауабы: Сыныпта 25 бала болды.
5 - слайд
2 - топ: №3
а) Қыз балалар - 7
Ұл балалар -?, 3 - еуі артық
Барлығы -?
Шешуі: 7+3= 10 Жауабы: 10 ұл балалар
№3
ә) Шешуі: (7+3)+7 =17
Жауабы: Барлығы 17 оқушы
(Бұл құрама есеп)
6 - слайд
Сергіту жаттығуы: (Оқып, орындау) Жалғыз саусақ тіпті де,
Ұстай алмас жіпті де.
Он саусағым орамды
Қала салсақ жол салсақ.
Тақтамен жұмыс №4 7 - слайд
1 оқушыға оқыту
а) Шешуі: 30+10 =40
ә) Шешуі: 40+20=60 - бұлар жай есептер
Бұл жай есептерді құрама есепке айналдыруға бола ма?
Шарты:
1к - 30м
2к - 10м
3к - 20м
Барлығы -?
Шешуі: (30+10)+20=60
Жауабы: 60 м
8 - слайд. Өз бетімен жұмыс №5
Тиісті жерге жақша қой:
10+60 - 40=30 70 - 20+10=60 100 - 50 - 50 = 0
70 - 20+10= 40 80 - 30 - 30 = 20 100 - 50 - 50 =100
(жауаптарын оқушылар слайд арқылы өздерін - өздері тексереді, бағалайды)
9 - слайд №7. Көпбұрыштардың периметрін тап:
3 топқа 3 тапсырманы беру
1) Көпбұрыш дегеніміз не?
2) Ал көпбұрыштың периметрі деген не?
а) Р=3см+4см+3см+4см
ә) Р=10cv
б) Р =8см
10 - слайд Тест
1. Қосудың қасиетін тап:
А) ауыстырымдылық ә) терімділік Б) еселік
2. 30 бен 50 - дің арасындағы толық ондықты көрсет:
А) 20 ә) 40 б) 60
3. Ең үлкен екі таңбалы санды тап:
А) 90 ә) 100 б) 99
Қорытындылау: Біз бүгін құрама есептер шығардық
Үйге: №6, 87 бет
№8, 88 бет
Назар аударыңыз! Жасырын мәтінді көру үшін сізге сайтқа тіркелу қажет.