Тимирязев ауданы, Степной орта мектебі
Қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімі:
Гүлнара Нұрғалиқызы Хамзина
Сабақтың тақырыбы: Жемістер мен көкөністер
Сабақтың мақсаты:
Білімділік мақсаты: Балалардың көкөністер мен жемістер туралы білімдерін нығайту.
Дамытушылық мақсаты: Жемістер суретін сала отырып, түстерді дұрыс таңдай білуге қалыптастыру. Ойлауға, елестетуге, қиялдауға дағдыландыру.
Тәрбиелік мақсаты Әдемілікке, әсемдікке, әдептілікке тәрбиелеу.
Сабақтың әдіс – тәсілдері: түсіндіру, сұрақ – жауап, ойын.
Сабақтың түрі: танымдық, ізденіс, дәстүрлі емес сабақ.
Пайдаланылған дидактикалық және техникалық құралдар: таратпа материалдар, кестелер мен сызбалар, жеміс тұрықтары (муляж), жеміс - жидектер, компьютер, POWER POINT презентациясы, дастархан, өлең, күз көрінісін бейнелейтін суреттер, жапырақтар
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушыларға бағалау парағын тарату.
Бағалау парағы (кесте)
Мотивациялық – қозғаушылық:
Шаттық шеңбері
Қуан, шаттан, алақай,
Қуанатын күн келді!
Күліп шықты күн бүгін,
Қайырлы таң, қайырлы күн!
Ғажайып сәт:
Әуен қойылады.
Балалар қане көз алдымызға елестетеміз.
Біз жемістер бағында жүрміз. Онда тамаша табиғатымен, жемісімен бізді дем алдырды.
Біз жемістерді бағбан аталарға жинауға көмек бердік. Бақшадан сыйлыққа жемістерге тойдық.
Ұйымдастыру – іздену:
- Балалар бүгін бізде қонақ бар. Ол кім? Ол алыстан келген «қоян». Ал енді қонағымызға сабағымызды көрсетейік.
- Балалар қазір қандай мезгіл? Күз мезгілі.
- Ауа – райы қандай? Ауа – райы салқын.
- Күзде қандай өзгерістер болады? Күн салқындайды, жемістер пісіп болады.
Балалар күз мезгілі 3 - ке бөлінеді.
Олар Ерте күз, Алтын күз, Қара күз.
Күзде жемістер, көкөністер піседі.
ІІ. Жұмбақ шешу
1. Мен сендерге жұмбақ жасырамын, таба аласыңдар ма?
Аспай түскен, қайнамай піскен. (жеміс)
Іші толған шәрбат
Дәмі қандай әйбат
Үзесің бірден жүзін
Оның аты -...(жүзім)
Дөп - дөңгелек сары
Ішінде бар дәні
Қызығасың көріп
Оның аты -...(өрік)
Жапырақты тасалап
Өсетін жері бақша - бақ
Күрең қызыл шіркін ай
Оның аты -...(құлпынай)
Бір сабақта көп түйме
Жей алмайсың көк күйде
Санап қара қанша
Оның аты -...(шие)
Пісетін кезі дәл күзде
Мезгілсіз оны үзбе.
Аузыңнан кетпес бал дәмі
Оның аты...(Шабдалы)
- Ал енді сендер қандай жемістерді білесіңдер?
Алма, алмұрт, шие, анар, алқоры, қызанақ т. б. с. с.
- Жемістер суреттерін көрсетемін. Балалар сендер қандай жемістерді жақсы көресіңдер? (Балалар жауап береді.)
ІІІ. Ойын: «не жоғалды?»
Тақтаға бірнеше жемістер суреті ілінеді.
Балалар тақтаға қарайықшы не көріп тұрсыңдар? Жемістер мен көкөністерді.
Ойын шарты: барлық балалар шығады, жемістерді көреді, содан кейін теріс қаратып, жемістердің біреуін алып қоямын. Балалар жоғалған жемісті табады.
Рефлексифті түзету Балалар сендер көптеген жемістерді біледі екенсіңдер, тамаша!
Ал енді осы жемістердің дәмін білесіңдер ме?
Ендеше соны байқап көрейік.
«Жемістің дәмін сезу»
3 - 4 баланы шығарып, көздерін байлап, ауыздарына туралған әр - түрлі жемістерден саламын, бала қандай жеміс екенін табады.(ойынды жалғастыруға болады)
VI. Мәтінмен жұмыс.
Сыныпты екі топқа бөлеміз. Мәтін бойынша сұрақтар дайындап диалог құру және жемістер мен көкөністердің суретін салу.
1 - топ «Жемістер»
2 - топ «Көкөністер»
Назар аударыңыз! Жасырын мәтінді көру үшін сізге сайтқа тіркелу қажет.