Сабақтың мақсаты:
Білімділік: қысқаша көбейту формулаларын есеп шығаруда пайдалана білу, тақырыпты оқушы санасына бекіту.
Тәрбиелік: оқушыларды алғырлыққа, шапшаңдыққа, тапқырлыққа үйрету, білімге деген қызығушылығын арттыру.
Дамытушылық: оқушыны ұқыпты тыңдауға, нақты жауап беруге, ойлау қабілетін арттыруға, өз ойын жүйелеуге, ой – өрісін кеңейтуге, тез шешім қабылдап, іздену қабілетін арттыруға дағдыландыру.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың типі: қайталау сабақ
Сабақтың көрнекілігі: таратпа материалдар, формулалар, деңгейлік тест тапсырмалары.
Сабақтың әдісі: практикалық, сұрақ – жауап, деңгейлеп−саралап оқыту.
Сабақтың өту барысы:
1) Ұйымдастыру
2) Формулаларға қалайсың?
3) Алгебралық диктант
4) Алгоритмдік деңгей (есеп шығару)
5) «Білгенге маржан» тест алу
6) Логика
7) Үйге тапсырма беру
8) Оқушылардың білімін бағалау
1. Ұйымдастыру бөлімі: сәлемдесу, түгендеу.
Бүгінгі сабағымыз «Ғарышқа саяхат» сабағы болады.
− Ең алған 1961 жылы ғарышқа ұшқан кім? Ю. А. Гагарин
− Ең алғаш ғарышқа ұшқан қазақ батыры кім? Т. Әубәкіров
− Екінші болып ұшқан? Т. Мұсабаев.
− Біздің саяхатымыз әлем планетамыз Жерден басталады.
2. Формулаларға қалайсың?
Екі өрнектің қосындысының квадраты -----------(а+в)²=а²+2ав+в² ---------(а+в)²=а²+ 2ав+ в
Байқоңыр ғарыш кешені Қызылорда облысы әйгілі Қызылқұм шөлі және Арал теңізі орналасқан аймақта. (Картадан көрсету). Енді міне ұшу алаңына келдік. Бұл не?( Байқоңыр ұшу алаңы). Енді біз ұшамыз. Алдымызда «Ауызша есептеу», «Бірлік», «Ойын тесті», «Логика» планеталары бар.
3. Алгебралық диктант: «Ауызша есептеу» планетасына қону. (үлестірмелі карточкалар)
№ 1. Көбейткіштерге жіктеңдер: а3в3+ 8 = а3в3+ 23 = (ав+ 2) (а2в2 – 2ав + 4)
№ 2. Бос орында берілген өрнек екімүшенің квадраты түрінде келетіндей етіп, тиісті әріппен толтыр: а2 – □ + 9 = а2 – 6в + 9
№ 3. Көбейткіштерге жікте: (3a + 2b) 2 = 9а2 + 12ав + 4в2
№ 4. Жақшаны аш: (2х – 4) 2=4х2 – 16
№ 5. Жұлдызшаның орнына титі әріпті қой: * – 2а2 в2 + * = а2 – в2
4. Алгоритмдік деңгей: «Бірлік» планетасына қону. Бұл планетада сабақтан алған білімімізді практикалық есептер шығару арқылы көрсетеміз.
І деңгей.
1. Көбейтуді орында (а - 3в) (а+3в)
2. Екі өрнектің қосындысының квадраты түрінде жаз. m2+2mn +n2
ІІ деңгей
1. Көпмүше түрінде жазыңдар.
а) (3m2+5n2) 2
ә) (3n - 2m) 3
2. Амалдарды орында
(5а - 2) 2 - 4
ІІІ - деңгей
Өрнекті ықшамда
(а2 - 3) 3 – (а - 2)(а2+4)(а+2)
5. Тест алу: «Ойын тесті» планетасы −қызықтыру тесті орындалады.
Көгімізде самғаған, Қалықтаған зымыран. Бұл не? (қыран)
1. Көпмүше түрінде жаз. (5х - 4)(5х+4)
А) 25х - 16,
В) 25х2 - 16,
С) 16 - 25х2,
Д) 25х2 - 4
2. Көбейтінді түрінде жаз. 81d2 - 64c2
A) (9d - 8c)(9d+8c),
B) (8c - 9d)(8c+9d),
C) 8c2 - 80c+46d2,
D) (9d+8c)(- 9d - 8c)
3. Екі мүшенің квадратын көпмүше түрінде жаз. (х+9) 2
А) (х+9)(х - 9),
В) х2 - 18х+81,
С) х2+18х+81,
Д) х2 - 81 - 18х
4. Үшмүшені екімүшенің квадраты түрінде жаз. в2+2в+1
А) (в - 1)(в+1),
В) (в - 1) 2,
С) в2 - 12,
Д) (в+1) 2
5. Көпмүше түрінде жаз. (m+n) 3
A) m3+3m2n+3mn2+n3,
B) (m+n)(m - n),
C) m2+2mn+n3,
D) m3 - 3m2n+3m2n - n3
6. Көпмүшені екімүшенің кубы түрінде жазыңдар. x3+3x2+3x+1
A) (x+1) 3, B) (x - 1) 3, C) x3 - 1, D) x2 - 3xy+y2
7. Көбейткішке жіктеңдер. b3+125
A) (b+5)(b2 - 5b+25),
B) (b - 5) (b2+5b+25),
C) (- 5 - b)(b2 - 5b+25),
D) (5+b)(- b2 - 5b - 25)
8. Екімүшенің квадраты түрінде жаз. а2 - 14а+49
А) (7+а) 2,
В) (а - 7)(а+7),
С) (а - 7) 2,
Д) а2 - 72
9. Екімүшенің кубы түрінде жаз. у3 - 3у2+3у - 1
А) (у - 1) 3,
В) (у+1) 3,
С) у3 - 1,
Д) у2+3ху - 3х2у+1
6. «Логика»
1) Айдынның Асқардан бойы ұзын, бірақ Жанаттан кіші. Кім ұзын? Шешімі: Жанат – ұзын
2) Менің атым Медет. Менің тәтемнің бір ғана інісі бар. Менің тәтемнің інісінің аты кім? Жауабы: Медет
3) Термометр аяз болғасын – үш градус көрсетіп тұр. Осындай екі термометр неше градус көрсетеді? Жауабы: үш
4) Бес шырпы таяқшасынан екі үшбұрыш құру керек. Құраңдар.
5) Допты лақтырғанда, доп сол ізімен кері қайту үшін оны қалай лақтыру керек?
Жауабы: жоғары
7. Үйге тапсырма беру:
8. Қорытындылау, оқушылардың білімін бағалау:
Назар аударыңыз! Жасырын мәтінді көру үшін сізге сайтқа тіркелу қажет.