Сайтқа кіру Тіркелу

Қосындыны санға бөлу.

Сабақтың тақырыбы: Қосындыны санға бөлу.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Қосындыны санға бөлу, білім дағдыларын қалыптастыру мақсатындағы сабақта әр түрлі тәсілмен мысалдар шығаруға көңіл бөлу.
Дамытушылық: Өз бетінше жұмыс істеп, шығармашылық қабілетін дамыту, өз беттерінше қорытынды жасай білуге дағдыландыру.
Тәрбиелік: Оқушыларға алғашқыэкономикалық білім беруге бағыт беру, нарықтық қатынастарға байланысты экономикалық дамыған іскер адамдарды тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Аралаас сабақ
Сабақтың әдісі: сұрақ - жауап, түсіндіру.
Пән аралық байланыс: Ана тілі, экономика, салауаттану
Сабақтың көрнекілігі: Қиықшалар, тірек сызба, сурет
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру 1 мин
(Ұлттық санамақ арқылы ауызша есептеу жұмыспен жүргізіп, сабаққа дайындық жасалады )
Жаңылтпаш
Арқада алты арқар бар
Қырда қырық арқар бар
Бір қарт арқар бар
Алты арқарға, қырық арқарды
Қырық арқарға, қарт арқарды
Қосса қанша арқар бар?
2. Үй тапсырмасын тексеру 2 мин
Бер: тік төртбұрыш
1.a = 6 см
b= S; a
S = 18 см2
b=18 см 2;
6 см = 3 см
Т/к: b -? P -? P= (6+3) ∙ 2 = 18 см
2. S= a. ∙ b 3.
a = S: a
S= 7∙2 = 14 см
2 a= 12см2;
3 = 4 см
P= (7+2) ∙ 2 = 18 см
P= (4+3) ∙ 2 = 14 см
- Тік төртбұрыш дегеніміз не?
- Периметр дегеніміз не?
- Аудан дегеніміз не?
3. Сабақтың мақсатымен таныстырып, ситуациялық (жағдаяттар) қараудан бастау 4 мин
1 - ситуация. Баяғыда бір қарақшы болыпты. Ол жолда байлар мен шаруалардың қалаға апара жатқан азық - түліктерін ұрып - соғып тартып алып отырады. Сөйтіп оның байлығы аса береді.
Сендер бұған қалай қарайсындар?
Осындай жолмен баюды дұрыс деп ойлайсыңдарма?
2 – ситуация. Еңбексүйгіш атаның шалқаны үлкен болып өсіпті. Бұл енді атасына да, әжесіне де, немересіне де тіпті сатуға да жетті. Атасы осыдан бай бастады.
Бұл байлық қандай жолмен келді?
Екі жағдайды салыстыру.
№1 слайд
Қазба балық
байлық
мал өнер
өзен - көл
аң
жер
құс білім
орман
Еңбектің өзін тапқан
Байлықтың көзін табады.
4. Жаңа сабаққа даярлық 5мин
Математикалық диктант
Өрнектер ауызша оқылады, дәптерге жазып мәнін табады.
12 мен 8 - дің қосындысын 5 - ке бөл.
(12+8): 5 = 4 (18+24): 7 = 6
8 ∙ (29+11) = 320 (35 - 15) ∙ 6 = 120
5. Жаңа тақырыпты пысықтау 4мин
Жазған жазуларыңа қарап мысалдың мәнін қай білімге сүйеніптаптыңдар.
- Қосындыны санға бөлу, қосындыны санға көбейту.
- Қосындыны санға бөлудің неше тәсілін білесіздер.
1 – тәсіл. Қосындының мәнін есептеп, содан кейін оны санға бөліп, бөлімдінің мәнін таптың.
2 – тәсіл. Әуелі қосылғыштардың әрқайсысын санға бөліп, бөлінділердің мәндерін есептеп, содан кейін оларды қосып, қосындының мәнін табамыз.
6. Алғашқы бекіту. 5мин
Оқулықпен жұмыс.
- Барлық оқушы өз бетімен оқып шығады.
1 оқушыға оқыту.
Есепті талдау
- Есеп нелер туралы?
- Көкіністер қайда өсіріледі?
- Көкіністердің адам ағзасына қандай пайда келтіреді.
- Бұл көкіністер қайда келген?
- Мектеп асханасына неше килограмм сәбіз, неше килограмм картоп аптасына жұмсалған.
- Ертеде Апта деген атаның неше ұлы болыпты?
№ 2 слайд
Аптасына сәбіз – 20 кг
Жұмсалады картоп – 22 кг
Күніне
Жұмсайды? кг
Шешуі: (20+22): 7 = 6
Жауабы: Асхана күніне 6 килограмм көкөніс жұмсайды.
Есептің шешуіне қарасақ, бұл да қосындыны санға бөлу, бірақ мұнда қосылғыштар бөлгішке бөлінбейді, сондықтан қолайлы 1 – тәсіл.
№3 слайд
І -.......... 32: 4 = 8
ІІ -.......... 48: 8 = 6
32
ІІІ -.........
ІV -.........
? қатар
48
7. Сергіту сәті. 2 мин
Қоян (Сенбреді), піл (қатты қалады), тышқан ( құлағына пышылдайды)
8. №2
а) (17+13): 6 = 5 (І) (80+24): 8= 13 (ІІ) Жақшалы өрнектің
(16+12): 7 = 4 (І) (60+12): 3= 24 (ІІ) тұжырымдамасы
ә) 28: 7 + 16 = 20 50 - 9 - 5 = 5 Жақшасыз өрнектің
24: 6 + 26 = 30 42 - 7 - 6 = 0 тұжырымдамасы
№4 слайд
Ешқандай бұрышы жоқ фигураны тап
- Шаршы дегеніміз не?
- Шаршының периметрі 18 см. Оның қабырғасын тап.
- Шаршының ауданы 16 см 2 Оның қабырғасын тап.
- Екі шаршыны салыстыр. Не байқадың?
№5 слайд
Р = (а + в) ∙ 2
16= (х+х) ∙ 2
2х + 2х = 16
4 х = 16
х = 16: 4
х = 4
№5
20= 20 + 0 Ұқсастығы:
1)Қосындының мәніндерінде 20 = 15 + 5
2 ) екі қосылғашта 5 - ке бөлінеді
20 = 10 + 10
20 = 5 + 15
Айырмашылығы:
1) Қосылғаштары әр түрлі
20 = 0 + 20
№ 6 слайд
Үй тапсырмасы
С ∙ 3 = 150 150: а = 30 х: 3 = 50
9. БИНГО Ұтыс
10. Қортынды. Қосындыны санға бөлудің неше тәсілін меңгердің
11. Бағалау (Геометриялық фигуралардың алуына байланысты)
Кері қайту
Пікірлер: 0
Пікір білдіру
Ақпарат
Қонақтар,тобындағы қолданушылар пікірін білдіре алмайды.
Абайдың қара сөздері, Ашық сабақ, Бастауыш, Информатика, Мақала, Мұқағали Мақатаевтың өлеңдері, Ресей, Русский язык, Сабақ жоспары, Физика, Химия, абай құнанбаев қара сөздері, абай құнанбайұлының қара сөздері, ана тілі, ағылшын тілі, бала-бақша, балабақша, бастауыш сынып, баяндама, биология, география, дүниетану, жыр, математика, нақыл сөздер, презентация, сайыс, сайыс сабақ, сауат ашу, сценарий, тарих, тақпақ, технология, тәрбие сағаты, Қазақ әдебиеті, Қазақстан, қазақ тілі, қазақ тілінен сабақ жоспары, қысқа мерзімді жоспар, өлең

Барлық тегтерді көрсету
×