Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Дүниетану 3 - сынып.
Сабақтың мақсаты: Білімділік: Ылғал сүйгіш, су және құрғақшылыққа төзімді өсімдіктерді танып білу, қандай ортада тіршілік етуге бейімділік қасиетін дәлелдеу, өздігінен білім алу дағдысын жетілдіру.
Дамытушылық: Талдау, жинақтау, дәлелдеу, өзін – өзі реттеу дағдысын дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларды топпен жұмыс арқылы достыққа баулу, бірін – бірі сыйлауға, бірлесе отырып білім алуға тәрбиелеу.
Белсенді оқытуда қолданылатын əдіс - тəсілдер: «Шаңырақ», «Серпілген сауалдар», «Сұрақтары бар қорап»
Қолданатын модуль: ОмОЖТ, СТОү, ОүБжОБ, АКТ, ТжДБО, ОЖЕСОжО, ОБжК
Оқу нəтижелері: Ылғалда өсетін және құрғақшылыққа төзімді өсімдіктерді біледі, тіршілік етуге бейімділік қасиетін дәлелдейді, айырмашылықтарын ажыратады. Өздігінен білім алуға дағдыланады. Бірін – бірі әділ бағалауға үйренеді.
Бағалау: Бірін - бірі бағалау, жүрек жылуын сыйлау, «Бағдаршам», смайликтер,
Жұмыс формасы: Жеке дара, жұптық, топтық
Негізгі дереккөздер: Слайд, А3 қағаз, маркер, қарындаш, сурет, стикер, смайлик.
Сабақтың барысы:
Мұғалім әрекеті
Ұйымдастыру кезеңі
Шаттық шеңбері:
1. Психологиялық ахуал: Амандасу.
- Сәлеметсіз бе, ашық аспан!
- Сәлеметсіз бе, күннің көзі!
- Сәлеметсіздер ме, қонақтар!
- Сәлеметсіңдер ме оқушылар!
2.«Шаңырақ» әдісімен топқа бөлу
(Әр топтың партасында шарлар ілініп тұрады, балалар шардың түсне сәйкес отырады).
Функционалдық - орындаушылық кезең
«Білу» кезеңі:
«Серпілген сауалдар» әдісі
- Өсімдік деген не?
- Қазақстанда өсімдіктің қанша түрі өседі?
- Өсімдік жақсы өсу үшін оған не қажет:
- Өсімдіктер қорек пен ылғалды қайдан алады?
- Өсімдіктер жарық пен жылуды қайдан алады
- Өсімдіктер қандай топтарға бөлінеді?
- Өзің білетін ағаштарды ата.
- Өзің білетін бұталарды ата.
Ой шақыру. 1 - слайд
- Қалай ойлайсыңдар мына өсімдіктер қандай ортада өседі?
- Тамырларына қарап отырып анықтауға бола ма?
Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру.
Түсіну»
- Мәтінді оқыту.
- Дәптермен жұмыс:
- Негізгісін сызбаға салу, жазу
Өсімдіктер
Ылғал сүйгіш - бақбақ, беде, қоңырбас
су өсімдіктері - сусарғалдағы, тұңғиық
құрғақ - жантақ, сүттіген
АКТ арқылы өсімдіктерді көрсету
«Қолдану»
Семантикалық карта (А - 3 қағаз)
Сызбаны басшылыққа ала отырып, ылғал сүйгіш және құрғақшылыққа төзімді өсімдіктердің аттарын, жапырағын, сабағын, ылғалдылығын, тамырының ерекшеліктерін жазады. (89 - 70 - бет).
Постер қорғайды.
«Талдау»
«Сәйкестендіру» әдісі.
Музыка әуенімен билеп жүріп, музыка тоқтай қалғанда жапсыра бастайды. Әрі қарай жалғасады.
Кесте екі қатарға бөлінген, соған кеспе сөйлемдерді сәйкестендіріп, жапсырады
«Синтез»
Мақал - мәтел жасыру ойыны.
Жұмбақтар.
Слайд арқылы мақал – мәтелдердің жалғасын табу, жұмбақтар шешу
Сабақтың қорытындылау.
1. Ылғал сүйгіш өсімдіктерді ата.
Олардың қандай ерекшеліктері бар?
2. Егер осы өсімдіктердің тіршілік ету ортасын ауыстыратын болса, ары қарай өсе ала ма?
3. Құрғақшылыққа төзімді өсімдіктерді ата.
Екібастұз қаласы, №26 мектеп - гимназиясы
Бастауыш сынып мұғалімі Сахан Мешимхан
Назар аударыңыз! Жасырын мәтінді көру үшін сізге сайтқа тіркелу қажет.