Сайтқа кіру Тіркелу

Антонимдер

Мектебі: №7 орта мектебі
Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі:
Куламанова Арайлым Муратовна

5 сынып
Тақырыбы: Антонимдер
Сабақтың мақсаты:
Білімділік - Шығармашылық жұмыстар орындату арқылы мағыналары бір – біріне қарама қарсы сөздердің антоним болатындықтарын ұғындыру, антоним сөздерді бір - біріне салыстыра отырып, анықтамасын оқушылардың өздері ойланып шығаруға бағыт беру,
Дамытушылық – оқушының білім мен танымын кеңейту және тез қабылдауына жол ашу, өз пікірін толық жеткізе алуына баулу, ойлау қабілетін арттыру;
Тәрбиелік – Сыныпта ынтымақтастық орната отырып, ауызбіршілікке, бір – бірінің пікірін тыңдауға, сыйлауға, оқушыларды адамгершілік асыл қасиеттерге жетелей отырып, сөз өнерін қадірлей білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Сабақтың әдіс - тәсілдері: сұрақ - жауап, топпен жұмыс
Көрнекілігі: интербелсенді тақтада слайдтар, кеспе қағаздар.
Пәнаралық байланыс: әдебиет, бейнелеу өнері, өзін – өзі тану

Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
– Оқушылармен амандасу;
– Сыныпты түгелдеу;
– Оқушылардың сабаққа зейіндерін аудару.
- Оқушыларды аяқ киімдерінің өлшемі бойынша (28 – 30 - І топқа, 30 – 32 - ІІ топқа, 32 – 34 - ІІІ топқа) топқа бөлу, топ ережесін құру (әр топ өздеріне ереже құрып, А3 қағазына жазып қояды). Олай болса, оқушылар өздеріңіз құраған ережені сақтай отырып, біз өзін – өзі тану сабағында «5Т» ережесін сақтаймыз сол ережені де бүгінгі сабағымызға енгізсек.
«5»Т ережесі:
Тәртіп
Талап
Тыныштық
Тазалық
Татулық

ІІ. Жаңа сабақ.
Интербелсенді тақтадан суреттер көрсету арқылы, бүгінгі тақырыпты ашу.
– Суреттен не көріп тұрсыңдар?
– Олар қандай сөздер?
– Антоним дегеніміз не?
Балалар, антоним грек тілінде anti – қарсы, onota - атау дегенді білдіреді. Ендеше сіздер мысалдарға сүйене отырып қандай қорытындыға келдіңдер?
- Мағыналары бір - біріне қарама - қарсы болып келетін сөздерді антонимдер деп атаймыз.
- Қазақ тілінен басқа тағы қандай пәндерде антоним сөздер кездеседі? Мысалы:

• Математика сабағында:
Қосу – алу, көбейту – бөлу, үлкен – кіші
• Биология сабағында:
Өлі және тірі табиғат
• Әдебиет сабағында:

Мақал – мәтелдерде:
Әдепті бала – арлы бала,
Әдепсіз бала – сорлы бала.

Жұмбақтарда:
Асты тас, үсті тас,
Ортасында піскен ас (таба нан) т. б

- Балалар, антоним мен жұрнақ арқылы жасалатын болымды, болымсыздық мағыналар бірдей емес. Оларды былайша салыстырып көруге болады.
Интербелсенді тақтадан көрсету:
Антонимдер
Жақсы - жаман
Ал - бер
Сулы - құрғақ
Көңілді - қапалы

Болымды – болымсыздық мағыналары
Жақсы – жақсы емес
Ал - алма
Сулы – сусыз
Көңілді - көңілсіз
Антонимдер ойды әсерлі, бейнелі түрде жеткізудің ең оңтайлы құралы. Мәселен, ғасырлар бойы атадан балаға мирас болып келе жатқан мақал - мәтелдердің, жұмбақтардың құрамында антонимдер жарыса қолданылады.

ІІІ. Тапсырмалар топтамасы.
І топ: Құрамында мақал – мәтелдер кездесетін антонимдер
- Күштімен алысқан әлсіз өз қолын сындырады. (Сәйф Сарайи)
- Дұшпанға тастай қатты бол,
Досыңа балдай тәтті бол,
ІІ топ: Құрамында жұмбақтар кездесетін антонимдер
- Түнде бармын,
Күндіз жоқпын. /жұлдыз/
ІІІ топ: Құрамында жаңылтпаштар кездесетін антонимдер
- Ақ тайлақ ақ па?
Қара тайлақ ақ па?
Күн бе, түн бе,
Пілге мінбе.
- Екеуінің жасы шамалас,
Бірінің шашы – қара шаш,
Екіншісінің шашы ақ шаш аралас.

IY. Сергіту сәті
«Әріптер таңдау» ойыны. Оқушылар кеспе қағаздарға жазылған әріптерді алып, келесі сөйлемді жалғастырады.
- Қайдан келдіңіз?
- Неге келдіңіз?
- Қайдан келдіңіз?
- Немен келдіңіз?
- Кіммен?
- Немен бөлісесіз?

Y. Оқулықпен жұмыс:
І топ:
96 – жаттығу
Биік, ашық, жаңа, сұлу, жас сөздеріне әртүрлі қолданыста бірнеше антоним сыңар тауып жазыңдар.
Үлгі: биік тау – аласа тау,......
ІІ топ:
97 – жаттығу
Құрамында антоним сөздер кездесетін мақал – мәтелдер мен жұмбақтар тауып жазыңдар және олардың қатар қолданылуының себебін біліп алыңдар.

ІІІ топ:
100 – жаттығу
Синонимдік қатарлардың бірін көшіріп жазыңдар. Ондағы әр сөздің антонимін табыңдар. Антонимдері неге әртүрлі болып шықты деп ойлайсыңдар.
1. Батыр, батыл, қаһарман, ержүрек
2. Қорқақ, қауқарсыз, сужүрек.

VІ. Бекіту кезеңі:
«Даналық ағашы» бүгінгі сабақтан түйген ойын айтып, стикерлермен ағашқа жапсырады.
VІІ. Бағалау
«Жұлдызды сәт» әр топ өздерінің тобындағы оқушыларды жұлдыз тағу арқылы бағалайды.
VІІІ. Үйге тапсырма беру:
98 – жаттығу
Ақын Қадыр Мырза Әлидің өлең кітаптарын оқыңдар. Антоним сөздер кездескен бір – екі шумақ өлеңін дәптерлеріңе жазыңдар.
Кері қайту
Пікірлер: 0
Пікір білдіру
Ақпарат
Қонақтар,тобындағы қолданушылар пікірін білдіре алмайды.
Абайдың қара сөздері, Ашық сабақ, Бастауыш, Информатика, Мақала, Мұқағали Мақатаевтың өлеңдері, Ресей, Русский язык, Сабақ жоспары, Физика, Химия, абай құнанбаев қара сөздері, абай құнанбайұлының қара сөздері, ана тілі, ағылшын тілі, бала-бақша, балабақша, бастауыш сынып, баяндама, биология, география, дүниетану, жыр, математика, нақыл сөздер, презентация, сайыс, сайыс сабақ, сауат ашу, сценарий, тарих, тақпақ, технология, тәрбие сағаты, Қазақ әдебиеті, Қазақстан, қазақ тілі, қазақ тілінен сабақ жоспары, қысқа мерзімді жоспар, өлең

Барлық тегтерді көрсету
×