Бұл сабақ Блум таксономиясы бойынша құрылған.
Мақсаты: Пайдалы қазбалардың түрлерімен танысады
Міндеттері: 1. Пайдалы қазбалар қайдан алынатыны жайлы мағлұмат алады.
2. Олардың қасиеттері мен салалары туралы біледі
3. Өндіру жолдары туралы түсінік қалыптастырады
Сабақтың типі: жаңа сабақ
Сабақтың түрі: топпен жұмыс
Әдіс - тәсілдері: Блум таксономиясы, кластер, генеологиялық ағаш, Джигсо әдісі.
Сабақтың ресурстары: А3 қағазы, маркер, кесте, АКТ, слайдтар, суреттер.
Пәнаралық байланыс: әдебиеттік оқу, бейнелеу өнері
Сабақтың барысы:
Психологиялық дайындық. «Дайын бол.»
Балалар шеңбермен жүреді. Жүргізуші бір сөз айтады, ал балалар сол сөзді іс - қимылмен көрсетеді. Мысалы: қоян – секіреді, құс – ұшады, т. с. с
1. Білу. Өткенді қайталау.
1 - тапсырма. Сұрақтар.
- Адамдар құрылыста қандай материалдарды пайдаланады?
- Оларды қайдан алады?
- Отынның қандай түрлерін білесің?
- Металды қалай алады? Оларды қайда пайдаланады?
- Пайдалы қазбаларды қандай мамандық иелері өндіреді?
2 - тапсырма.
I топ. Кластер құру. « Пайдалы қазбалар»
II топ. Кесте құрастыру
Негізгі сөздер Түсіндірме сөздер
1. Пайдалы қазбалар
2. Кен орны
III топ
2. Түсіну. Жаңа сабақ.
«Ойлы болсаң озып көр!»(жұмбақ шешу арқылы жаңа тақырыпты ашу)
Түсі қара, сұйық зат
Тереңде жатады.
Қазсаң атқылайды
Жақсаң жанады
Пайдаға жарайды. (Мұнай)
Шахтадан оны қазамыз,
Пешке салып жағамыз.
Үлкен үйді жылытып,
Рахатқа біз батамыз.
Бұл не?
/Көмір/
Мөлдір, әрі түссіз,
Өзі табиғи отын. /Газ/
3. Қолдану
Мәтінмен жұмыс. «Джигсо» әдісі бойынша мәтінді үш бөлікке бөліп оқиды, бір - біріне түсіндіреді.
I топ. Мәтіннен жанғыш пайдалы қазбалары жайлы оқып, түсіндіру
II топ. Мәтіннен кенді пайдалы қазбалары жайлы мағлұмат беру
III топ. Мәтіннен кенсіз пайдалы қазбаларға не жататынын тауып, айту
Түсінгенін кестеге түртіп отырады
Пайдалы қазбалар
1 топ 2 топ 3 топ
айтады Сұрақтар дайындайды Кілт сөздерді түртіп отырады
Сергіту сәті. (қимылды сергіту сәті)
Шахтер келді шахтаға,
Көмір қазып халқына.
Дайын болған көмірді,
Ұсынады халқына.
4. Талдау. «Генеологиялық ағаш» әдісі.
Пайдалы қазбалар не үшін қажет? Себептері мен салдарын жаз. Ойланып, дәлелде
Тәжірибе: №1Таскөмір кесегін қолыңа алып, сындырып көр. Сындыра алмайсың. Таскөмір қатты. Енді көмір кесегін балғамен ұр. Ол кішкене кесектерге бөлінеді. Тұжырым: Таскөмір морт сынғыш.
№2Таскөмірді суға саламыз. Не байқадың? Суға бірден батып кетеді. Тұжырым: (ерімейді, судан ауыр,)
5. Жинақтау. Шағын бейнефильм көрсетіледі. Сол бойынша әр бала нәтиже шығарып кестені толтырады.
Атауы қасиеттері Маңызы мен қолдану аясы
Таскөмір жанғыш, судан ауыр,
қара түсті, морт сынғыш. Үйде пеш жағуға, завод пен фабрикаларда, ауыл мектептері, монша т. б.
жылу береді.
Мұнай
Темір
6. Бағалау. Пікірталас
I топ: Пайдалы қазбаларды игеруде жердің беткі қабатына әсері
II топ: Адамдарға қазбалардың пайдасы
III топ: Жойылып кету қаупі
(Оқушылар жауаптарын «Менің ойымша...» деп бастайды)
Рефлексия
1. Мені қызықтырды: .................
2. Мені таңғалдырды: ...........
3. Мен білгім келеді: ............
Үй жұмысы: Пайдалы қазбалар туралы эссе жазу
Пайдалы қазбалардың түрлері
- alma_1979
- 3 ақпан 2016
- 6934
- 0
- 0
Ілмек сөздер: дүниетанудан ашық сабақ, пайдалы қазбалар
Ұқсас жаңалықтар:
Заттардың пайда болуы мен оларға қол жеткізу
Оқу мақсаты: 6. 3. 3. 4 Қазақстандағы пайдалы қазбаларды өңдеудің ірі орталықтарын атау және көрсету....Тау жыныстары деген не?
Оқушылардың пайдалы қазбалар, оларды пайдалану туралы түсінік қалыптастыруына ықпал ету; Оқушылардың тілін дамыту, логикалық ойлау қабілетін артыру;...Пайдалы қазбалардың түрлері
Маңғыстау облысы, Қарақия ауданы, Жетібай №3 орта мектебінің бастауыш сынып мұғалімі Амантаева Айсұлу...Пайдалы қазбалардың түрлері
Ақтөбе облысы, Шалқар қаласы №8 жалпы орта білім беретін мектеп І cанаты бастауыш сынып мұғалімі Нурадинова Айнагүл Нурадинқызы...Пайдалы қазбалардың түрлері
Кайдакова Жанат Бекболатовна «Сымбат» жеке мектебі Ақтөбе қаласы Пәні: Дүниетану Сабақтың тақырыбы: Пайдалы қазбалардың түрлері...Пікірлер: 0
Пікір білдіру
Ақпарат
Қонақтар,тобындағы қолданушылар пікірін білдіре алмайды.
Қонақтар,тобындағы қолданушылар пікірін білдіре алмайды.