Мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға тік төртбұрыш пен шаршының аудандарын есептеудің жалпы тәсілін меңгерту.
Дамытушылық: Есептер шығарту, оқушылардың логикалық ой-өрісін дамыту, пәнге деген қызығушылығын, белсенділігін арттыру
Тәрбиелік: Қазақ халықтың ұлттық ойындарын қастерлей білуге, ұжым намысын қорғай білуге, өз
халқының салт дәстүріне деген сүйіспеншілігін арттыруға, дәлдікке, адамгершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Дәстүрлі емес ойын сабақ
Әдіс - тәсілдері: көрнекілік, сұрақ - жауап, өзіндік жұмыс
Көрнекілігі: ойын түрлері, таблицалар, топтамалар, дидактикалық материалдар
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
а ) психологиялық дайындық
б ) сабақтың мақсатын хабарлау
- Балалар, бүгін біздің сабағымызға қонақтар келіпті. Демек бұл сабақ жай сабақ емес, ерекше сабақ болып өткелі жатыр. «Келгенше қонақ ұялады, келген соң үй иесі ұялады» демекші, біз ұятқа қалмауға тырысайық.
Ендеше бүгінгі сабағымызға дәстүрлі емес ойын сабағы.
- Алдымызда қандай айтулы мереке келе жатыр?
- Тәуелсіздік күні.
- Биыл еліміз егемендік алғанына 20 – жыл толғалы отыр.
- Біздің Қазақстан Республикасы егемендік алғанына аз уақыт болса да, бүкіл әлемге танылды. Еліміздің өзінің Елтаңбасы, Әнұраны, Туы асқақтап тұр.
- Еліміздің туының түсі қандай?
- Көк,
- Туды кез келген адам ұстауға болмайды.
- Мысалы: Мектептің туын сыныптың
үздік оқушылары ұстайды.
Қорытынды бөлімде: Әр ұлттың өзіне тән салты әдет – ғұрпы болады сол тұрғыда бүгін ұлттық ойын түрлеріне
Тоқталмақпыз сол ойын жеңімпаздары сабақ соңында
Туды көтермек олай болса ең алғашқы ойынымыз
«Бәйге» бұл ойында үй тапсырмасын кімдер орындап келді екен, тез жауаптарын тексерейін:
2 - 3 - оқушы жауаптарының дұрыстығы тексеріледі
(Дұрыс орындаған оқушыларға фишкалар таратылады).
2. Ауызша сұрақтарға жауап алу.
- Тік төртбұрыштың ауданын қалай табамыз?
Мысалы: Ені - 2см.
Ұзындығы - 5см
Sаудан -?
А=4 В=3 S -?
Келесі тапсырманы орындамас бұрын бүгінгі күн ретін тақырыпты жазайық.
Желтоқсанның 8 - і
Сыныпта
Шаршының ауданы
Проектр арқылы шаршының суретін көрсету.
Шаршы дегеніміз не? Ой толғау.
Өздеріне сұрақ қою. Қорыту, яғни, шаршы – төрт қабырғасы
тең фигура екен.
Мысалы: ақ парақ қағаздан шаршы шығарып алайық
Ал енді осыған ұқсас фигура сынып бөлмесінде бар ма?
Олай болса шаршының барлық қабырғасы тең тік төртбұрыш деген қорытындыға келдік.
в= 3 см
1см2
а=3 см
S= 3 см х 3 см = 9 см2 Бұл шаршының ауданы: 9 см2
немесе S=а х а=а2
Дәптерімізге қабырғаларға 3см - ге тең шаршы сызып ауданын табайық.
2 - ойын. «Теңге ілу» топтық жұмыс
200: 1= 5х40 = 200: 1=5х40
50х7= 170х180= 50х7=170+180
« Қазақша күрес» ойыны. Ойын шартын дене пәнінің мұғалімі Нурбол ағайларың түсіндіріп жіберсін:
Ойынға екі палуан қатысады, арнайы киімдермен күреседі. Бұл ойын ұшқырлықты, жылдамдықты, ержүректілікті талап етеді.
«Алғырлар» №6
«Тапқырлар тобы» №7
«Қыз қуу» ойыны. №8
Сабақты қорыту: Сұрақтарға жауап беру
Олай болса жарыс қорытындысын шығарайық.
Фишка сандарын анықтап, жеңімпаз топпен оқушыларды бағалау.
Шаршының ауданын табу
- Сәбит
- 26 сәуір 2013
- 47645
- 0
- 0
Ілмек сөздер: бастайыш сынып, шаршының ауданын табу, математика
Ұқсас жаңалықтар:
Тік төртбұрыштың (шаршының) периметрін табудың әртүрлі тәсілдері
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың тік төртбұрыш туралы алған білімдерін еске түсіру, тік төртбұрыш пен шаршының периметрін әр түрлі тәсілмен табуды...Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метр.
Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метр. Тік төртбұрыштың (шаршының) ауданы жайында түсінік қалыптастыру және ауданын табудың әр түрлі...Тіктөртбұрыш пен шаршының қасиеттері
Қызылорда қаласы, Қараөзек ауылы, №39 «Қызылөзек» орта мектебінің бастауыш сынып мұғалімі Тұрғанбаева Дина Әбсадыққызы...Шаршының ауданы
Ақтөбе қаласы №1 орта мектебінің бастауыш сынып мұғалімі: Альсуеуова Гулбану...Шаршы салу. Оның периметрін табу
КММ Академик О. А. Жаутыков атындағы № 1 қазақ орта мектебі Бастауыш сыныптар бойынша директордың орынбасары Омарова Гүлнар Жакановна...Пікірлер: 0
Пікір білдіру
Ақпарат
Қонақтар,тобындағы қолданушылар пікірін білдіре алмайды.
Қонақтар,тобындағы қолданушылар пікірін білдіре алмайды.