Сабақ тақырыбы: Жарты жазықтық, сәуле және бұрыш.
Сабақ мақсаты:
Білімділік: Оқушылардың осы тақырып бойынша алған білім - біліктерін есептер шығару барысында қолдана білу.
Дамытушылық: Оқушылардың белсенділігін, ойлау қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: Оқушы ойларын тұжырымдап, шапшаң жинақы айта білуге үйрету, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Көрнектілігі: сызбалар.
Сабақтың түрі: бекіту сабағы
Әдісі: есептер шығару, сұрақ – жауап.
Сабақ барысы: 1. Ұйымдастыру
2. Үй тапсырмасын тексеру(өткен тақырыпқа шолу жасау)
а) Сәуле немесе жарты түзу дегеніміз не?
ә) Сәулелер қалай белгіленеді?
б) Бұрыш деп қандай фигураны айтады?
в) Бұрышты қалай белгілейді?
г) Жарты жазықтық деген не?
3. Сабақтың мақсатын хабарлау.
4. Есептер шығару.
Ә. Н. Шыныбеков №26 есеп 21 бет. Оқушылар өздігінен орындайды. Жазыңқы емес АОВ бұрышын салып 1) бұрышты екі бөлікке бөлетіндей ОС сәулесін; 2) АОВ бұрышын екі бөлікке бөлмейтін ОD сәулесін жүргізіңдер.
Шешуі:
А
С
O B
D
№ 27. Екі түзу қиылысқанда неше жазыңқы емес бұрыш пайда болады?
Шешуі: а ∩ в
4 жазыңқы емес бұрыш пайда болды а
в
№ 28. Тақтамен жұмыс
Шамалары 135', 500' болатын бұрыштардың градустың өлшемдерін табыңдар.
Шешуі: 1˚ = 60'
135' = 2˚ 15'; 500' = 8˚ 20'.
№ 29. Шамасы 6˚ 15', 2˚, 11, 5˚ болатын бұрыштарды минутпен өрнектеңдер
Шешуі: 1˚ = 60'
6˚ 15' = 375'; 2˚ = 120'; 11, 5˚ = 690'
Амалды орындаңдар:
№ 30
1) 5˚ 48' + 7˚ 35' = 13˚ 23'
7˚35
12˚83
2) 32˚ 17' - 8˚ 45' = 23˚ 32'
31˚ 77'
8˚45
23˚32'
№31
21 – суретті (21 бет.) пайдаланып, әр оқушы жекелеме жұмыс. Бастапқы О нүктесі ортақ болатын сәулелер бейнеленген 1) АОХ, ВОХ, АОВ, СОВ, DOX бұрыштарының градустың өлшемдерін табыңдар.
2) 20˚ - қа тең бұрыштарды атаңдар.
3) тең бұрыштарды атаңдар
4) қабырғасы ОА болатын барлық бұрыштарды атап, олардың градустың өлшемдерін табыңдар.
Шешуі:
1) АОХ = 40˚ АОВ = 20˚ СOB= 20˚ DOX= 130˚
2) АОВ, COB бұрыштары.
3) АОВ = СОВ
4) АОХ = 40˚ АОВ = 20˚ АОС= 40˚ АОD= 90˚ AOZ =140˚
№ 32. а сәулесі (сd)
с
а бұрышының қабырғаларының арасынан өтеді.
Егер 1) (ас)= 35˚
d (аd)= 75˚
т/к (cd) -?
Шешуі:
(cd) = (ас) + (ad)= 35˚ + 75˚ = 110˚
Жауабы: (сd)=110˚
№ 36
АОВ = 90˚, АОК = 40˚, МОВ = 30˚ болатындай етіп, АОВ бұрышы мен оның ОК, ОМ ішкі сәулелерін салыңдар. КОМ бұрышын табыңдар.
Шешуі: КОМ = АОВ = ( АОК + МОВ)
КОМ = 90˚ - (40˚ + 30˚) = 20˚
Жауабы: КОМ = 20˚
Қорытынды:
1) Жазықтықты екі жарты жазықтыққа бөлудің қандай қасиеттері бар?
2) Жазықтықтағы нүктелердің түзуге қатысты орналасуының негізгі қасиеттерін тұжырымдаңдар
3) Сәуле бұрыш қабырғалары арасынан өтеді деген сөйлемді қалай түсінесіңдер?
Үйге тапсырма: №24, №25, №32 (3) Ә. Н. Шыныбеков. 20 бет
Оқушыларды бағалау
Жарты жазықтық, сәуле және бұрыш
- мака
- 14 наурыз 2013
- 31871
- 0
- 0
Ілмек сөздер: математика, геометрия, 7 сынып, Жарты жазықтық, сәуле және бұрыш
Ұқсас жаңалықтар:
Перпендикуляр түзулер
Тік бұрыш жасап қиылысқан екі түзу перпендикуляр түзулер деп аталады....Үшбұрыш. Берілген үшбұрышқа тең үшбұрыштың бар болуы
Қарағанды қаласы №6 ЖББОМ математика пәнінің мұғалімі Саденова Н.К....Сыбайлас және вертикаль бұрыштар
Маңғыстау облысы,Түпқараған ауданы, №1 мектеп лицейінің математика пәні мұғалімі Токаева А...Сыбайлас және вертикаль бұрыштар
Ақтөбе облысы, Мұғалжар ауданы, Ембі қаласы №2 орта мектеп Успанова Ақмарал Қуанышбайқызы Бұрыштар туралы білімдерін кеңейтіп, сыбайлас бұрыштар...Конус. Қиық конус.
Конус. Қиық конус. 1. Қиық конустың табан радиусі 10см және 4см, ал биіктігі 8см. Қиық конустың жасаушысын табыңдар. 2. Конустың жасаушысы 5см,...Пікірлер: 0
Пікір білдіру
Ақпарат
Қонақтар,тобындағы қолданушылар пікірін білдіре алмайды.
Қонақтар,тобындағы қолданушылар пікірін білдіре алмайды.