Сайтқа кіру Тіркелу

Су. Жер асты сулары

Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Су, жер асты сулары туралы еске тусіру. Картадан су түрлерінің белгілерін анықтау (өзен, көл, теңіз, мұхит). Өзен мен көл мәліметі (сызбалармен жұмыс). Дамыта оқыту қағидаларын басшылыққа ала отырып, өзен мен көл туралы толық мағұлмат беру.
Дамытушылық: Әсемділікке, жинақылыққа, дәлдікке, сұраққа жауап беруге үйрету.
Тәрбиелік: Танымдылық қабілетін дамыту
Сабақтың түрі: Танымдық сабақ
Пәнаралық байланыс: ана тілі, қазақ тілі, химия, география
Сабақтың әдісі:
1. Ассоцияция
2. Исерт
3. 5 минуттық әссе
Сабақтың көрнекілігі: Оқулық, карта, сызбалар.
Пайдаланған әдебиеттер: "Дүниетану" оқулығы «Ол кім? Бұл не?»
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау
II Үй тапсырмасын тексеру
«Ассоцияция» әдісі бойынша бірнеше оқушы тақтада жұмыс істейді.
3. Минералды су (схемамен жұмыс)
4. Судың физикалық қасиеті қандай жағдайда өзгереді? (Редакция құралдары)
Су+ас тұзы? (дәмі)
Су+сірке қышқылы? (иісі)
Су +саз? (түсі)
III. Бекіту
1. Табиғатта дайын күйде кездесетін денсаулыққа пайдалы су?
2. Қолдан жасалатын шипалы сулар? (сұйық дәрі - дәрмектер)
IV. Жаңа сабақ
Сабақтың тақырыбы, міндеттері, хабарлау
Міндеттер;
1. Судың пайда болу жолдарын көрсету
2. Қазақстандағы өзен - көлдер
3. Тапсырмалармен жұмыс
1. «Инсерт) әдісі»
Мен не
білемін Мен нені
білдім Нені білу
керек
V +?
Оқушылар өздерінің өзен, көл туралы білгендерін хабарлайды (оқушы) Жаңа сабақтан не ұқтық? (мұғалім - оқушы) Мұғалімнің көмегімен орындайды.
2. Сызба жұмыс
Жер асты суы өзен (бойында: қалалар, егістік, өнеркәсіп, қатынас жолы, суэлектр стансасы) көл
Суреті:
V. Картамен жұмыс
Қазақстандағы өзендер: Жайық, Ертіс, Сырдария, Іле, т. б.
Каспий теңіз емес көл. Өйткені, оның мұхитқа жалғасы жоқ, құралықтағы сулар көл деп аталады. Ал, осыған жақын орналасқан «Қара теңіз» - көл емес, анық теңіз! Себебі ол бұғаздар арқылы Жерорта теңізіне жалғысып, атлант мұхитқа шығады.
Көлдер тау қуысының, дала мен шөлді жерлердегі ойыстардың суға толуынан пайда болған.
дала
көл
Көл суларының мөлшері, тереңідігі, қаситтері әртүрлі. Көл сулары: түсі ашық, күңгірт, ақшыл болады.
Сұрақ - Пікір алмасу
Көл сулары неліктен азаймайды? (Оқушы пікір)
Мәтін бойынша сұрақ - жауап.
Өзен және көл жөнінде алған білімдерін байқау үшін тапсырмалар беріледі.
1. 5 қатар тапсырма (сөздік қорын байыту мақсаты)
А) Өзен дегеніміз не? Көл ше?
Ә) «Өзен» қандай қимыл жасайды? Көл ше?
Б) Сөйлем құрастыр ------------------ өзен.
------------------- көл.
В) Өзен суы қандай болады? Көл ше?
2. Эссе жазу (ойлау қабілетін дамыту, 5 бала
Жұмыс істейді).
Үш бала орман ішінде келе жатып, орманнан
сылдырап аққан суға кез болды. Айналасы қалың
жапырақты ағаштар, суы мұздаи, салқын, мөп -
мөлдір, әдемі, тап – таза екен. Әлгі күш бала судың
жанына келіп, әңгімелесе бастаиды (әрі қарай оқушы жалғасытырады).
3. Карточкамен жұмыс (өткен материалдар
бойынша, 6 оқушы)
4. Тыйым сөздер (суға байланысты, қалған
оқушылар).\
Үш жұмыстың жауаптарын тыңдау.
VI. Бекіту
Монолог құрасыру(оқушы өзін осы заттардың орнына қойып сөйлейді.
1 минут уақыт беріледі).
I - топ. II - топ. III - топ.
«Өзіне» «Көл» «Бұлық»
VII. Қорытынды: «Инсерт»әдісі бойынша 2 - ші 3 - ші
графиктермен жұмыс.
VIII. Үй жұмысы: Мәтінді оқып келу
Кері қайту
Пікірлер: 0
Пікір білдіру
Ақпарат
Қонақтар,тобындағы қолданушылар пікірін білдіре алмайды.
Абайдың қара сөздері, Ашық сабақ, Бастауыш, Информатика, Мақала, Мұқағали Мақатаевтың өлеңдері, Ресей, Русский язык, Сабақ жоспары, Физика, Химия, абай құнанбаев қара сөздері, абай құнанбайұлының қара сөздері, ана тілі, ағылшын тілі, бала-бақша, балабақша, бастауыш сынып, баяндама, биология, география, дүниетану, жыр, математика, нақыл сөздер, презентация, сайыс, сайыс сабақ, сауат ашу, сценарий, тарих, тақпақ, технология, тәрбие сағаты, Қазақ әдебиеті, Қазақстан, қазақ тілі, қазақ тілінен сабақ жоспары, қысқа мерзімді жоспар, өлең

Барлық тегтерді көрсету
×