Оқу мақсаты: 1. 2. 1. 1. Санды өрнектерді (қосынды, айырма) құрастырады, жазады, оқиды және ажыратады; Қосу мен азайту амалдары компоненттерінің атауын өрнектерді оқу мен жазуда қолданады.
Бағалау критерийі: 1. Санды өрнекті құрастырады.
2. Санды өрнекті жазып салыстырады.
3. Қосу мен азайту амалдары компоненттерін атап жазады.
Тірек сөздер: Санды өрнек
Сабақтың жоспарланған кезеңдері: Сабақтағы жоспарланған іс - әрекет
Сынып атмосферасын орнату
Білу түсіну
Ширату «Маршрут» әдісі (өткенге шолу)
№1 аялдама
1онд.+2онд.=? -----
№2 аялдама
Аспазшы түске дейін 5онд тоқаш сатты. Сататын 1онд тоқаш қалды. Аспазшыда неше тоқаш болған еді?
№3 аялдама
10 - 5=? Азайту компоненттерін ата
1.«Саябаққа саяхат» саябақ есігі құлыптаулы
Құлыптағы + және – бұл арифметикалық амалдар
Ереже: Сандар мен арифметикалық амалдар таңбаларынан құрастырылғын математикалық жазба санды өрнек деп аталады.
Ашқыш тапсырмаларын орндату
«Жасырын санды тап» әдісі
1. Ең үздік баға (5 жа)
2. Шыққан саннан 2 - ні азайт (3 рай)
3. Оған 5 - ті қос (8 сың)
5 3 8 осы сандарды және арифметикалық амалдарды пайдаланып өрнек құруға бола ма? 5+3=8
Қосу амалына кері амал болатындай өрнек құр
8 - 5=3
8 - 3=5
Дескриптор: 1. Шапшаң есептеп сандарды таба алады.
2. Қосу компоненттерін атайды.
3. Қосу амалына кері амал құрып атайды.
Қолдану
«Бірлескен жұп» әдісі
жұптасып ағашта қалған жапырақтардың тиісті жауабын тауып өрнекті құрып шешу.
5+?=7
6? 3=3
9 - 6=?
10? 3=7
6+?=8
4+3=?
9 - 2=?
1 - топ: Мәні 7 - ге тең жапырақтағы өрнекті шешу
2 - топ: Мәні 3 - ке тең
3 - топ: Мәні 8 - ге тең
Талдау
Логикалық тапсырманы шешу
1. Серікте 10шар бар еді оның 4 - ін самалға берді. Ал қалған допты Омарға берді. Серікте неше шар қалды?
10 - 4=6 шар қалды Серікте доп жоқ.
2. Бейбіт дүкеннен 3қалам, 4дәптер сатып алды. Ол барлығы неше қалам сатып алды? 3қалам
Тапсырма: 1 - ші тапсырмада шыққан жауап бойынша өрнек құр
10 - 4=6 азайту амалына кері амал ол? +
2 - ші тапсырмадағы сандарға өрнектер құрып көр
3+4=7
4+3=7
4 - 3=1
Жинақтау
«Арқан тартыс» ойыны
(6 + 3=?)
(9+? =10)
(9 - 4=?)
(7? 4=3)
(9 - 6 =?)
(8 -?=5)
(5 -?=3)
(8 -? = 4)
(6? 4=2)
(6 + 2=?)
(4 +? = 8)
(7+ 2=?)
Мадақтау
Рефлексия
Мұғалімнің есімі: Аметова Гульшат Жаксылыковна
Назар аударыңыз! Жасырын мәтінді көру үшін сізге сайтқа тіркелу қажет.