ШҚО, Семей қаласы,
№25 ЖОББМ КММ
бастауыш сынып мұғалімдері
Жетімекова Анаргүл Болесова Гүлназ
Жексенбекқызы Ерсінғазықызы
Сабақтың тақырыбы: З. Шүкіров «Ақша қар». Нақ осы шақ.
Сабақтың мақсаты: өлеңнің негізгі идеясын ашу. Нақ осы шақ туралы түсініктерін кеңейту.
Міндеттері: 1. Өлеңді мәнерлеп жатқа оқуға төселдіре отырып, жыл мезгілдері, қыс туралы, қыстағы табиғат құбылыстары жөніндегі түсініктерін тереңдету. Сөйлем құрау арқылы нақ осы шақ туралы түсініктерін кеңейту.
2. Оқушылардың көркем сөйлей ашу, дұрыс байланыстыра сөйлеу қабілеттерін дамыту, өз ойларын жеткізе білу дағдыларын жетілдіру, сөздік қорларын кеңейту.
3. Табиғатқа ізгілік қатынастарын қалыптастыру, табиғатты қорғауға, сүюге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: дәстүрлі сабақ.
Сабақтың типі (тегі): жаңа білімді меңгерту.
Әдіс - тәсілдер: сұрақ - жауап, әңгіме.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
- Good morning boys and girls. Look at the window and answer my question.
- What can you see? Tree
- What colour is it? Grey and white
ІІ. Негізгі бөлім.
ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
- «Балапан қанат қақты...» М. Жұмабаев.
Әңгімені өз беттерінше аяқтау керек. (3 - 4 баланы оқыту, қалған шығармашылық тапсырмаларды жинап алу).
2. Жаңылтпаштар оқу.
а) Бұл қар –
Сұр қар.
Сұр қар –
Кір қар.
Үстінде ойнама
Үстіңді былғар
ә) Қырбық қар құрғақ па,
Құрғақ қар құрғақ па?
Қырбық қар да құрғақ,
Құрғақ қар да құрғақ.
- Балалар, жаңылтпаштардан қардың қандай түрлері бар екенін білдік. (Сұр - grey, кір - dirty, қырбық - wet құрғақ - dry)
Енді жауаптарымызды тақтамен тексеріп көрейік.
- Дәптерімізді ашып жазып алайық.
3. Сергіту сәті.
4. Жаңа тақырып
- Балалар, бүгінгі сабақта біз қар туралы, оның түрлері туралы айтып жатырмыз. Ендеше жаңа сабағымызды қарға байланысты екен.
- Өліңді оқымас бұрын, оның авторымен танысып алайық.
ШҮКІРОВ ЗЕЙНОЛЛА
(1927 – 1979)
Қызылорда облысының Арал ауданындағы Бөген кеңесінде туған. Бастауыш білім алғаннан кейін қатты науқастанған. Бірақ төсек тартып жатқанмен, мүгедек халіне ерлікпен, төзімділікпен төтеп беріп, қайсар жас өздігінен білім алған. Сөйтіп бар өмірін жазушылыққа арнаған. Өмірінің соңына дейін жазушылық қаламын қолынан түсірмей, ондаған кітап ұсынды.
• Өлеңді мұғалімнің оқуы.
• Өлеңді оқушылардың іштей оқуы.
• Өлеңді дауыстап, мәнерлеп оқу (3 - 4 бала).
• Сұрақтарға жауап беру.
- Ақын ақша қарды неге теңейді? Өлеңнен тауып көрейік.
ІІІ. Қорытынды бөлім.
а) Суретпен жұмыс.
Look at the blackboard
What can your see?
I can see village. It is winter. There are a lots of snows, trees and houses. There is road.
That’s all, ok
Please, take me cards and say
What about your say? Rabbit is jumping near tree. Birds are sitting on the tree. Children are skating in the sledge.
What a lot of snow!
It’s snowing, it’s snowing.
Thank your, very much.
Қандай қар жауыпты?
- Тау - тас, сай - сала не жамылған?
- Ауыл қандай?
Ұйқас бойынша өлең құрау:
Аппақ ------ қар жауар,
----------------------- қуанар.
Аққала соғып, жарысып
--------- --------- балалар.
Қыс мезгілі жайында әңгімелеу. Жағымды және жағымсыз жақтарын айту.
Кестені толтыру:
Нені білдім? Не үйрендім? Нені білгім келеді?
Үй тапсырмасы. — «Ақша қар» өлеңді жаттау.
Бағалау: Сабаққа қатысқан оқушыларды бағалау.
З.Шүкіров " Ақша қар" Нақ осы шақ
- Калембекова Толкын Сейловна
- 23 қараша 2016
- 2950
- 0
- 0
Ілмек сөздер:
Ұқсас жаңалықтар:
Абай Құнанбаев Қыс өлеңі
Қыс өлеңін Абай атамыз 1884 жылы Семей өңірінде қыс қатты болып ел жұтаған, мал қырылған екен. Қыста жауған қар сәуір айында бір-ақ еріген. Бұл өлең...Қар неден жасалады?
Сабақтың мақсаты: оқушыларға қардың қалай, неден пайда болатыны туралы алғашқы түсінік қалыптастыру. Оның құрамы қандай, қардың қандай түрлері бар...Қыс. Міржақып Дулатов
Сабақтың тақырыбы: М. Дулатовтың «Қыс»...Ақша қар
Қызылорда облысы,Қазалы ауданы,Бірлік ауылындағы №102 орта мектептің бастауыш сынып мұғалімі: Тілеубаева Салтанат Рахатқызы...Ақша қар
Жезқазған қаласы, № 10 мектептің бастауыш сынып мұғалімі Әбіш Жансая Нөпірбайқызы...Пікірлер: 0
Пікір білдіру
Ақпарат
Қонақтар,тобындағы қолданушылар пікірін білдіре алмайды.
Қонақтар,тобындағы қолданушылар пікірін білдіре алмайды.