Сайтқа кіру Тіркелу

Моя школа

Тема: «Моя школа»
Цели урока:
1. Обобщения изученного материала по теме «Школьная жизнь»
2. Закрепления навыков перевода.
3. Развитие внимания и мышления.
4. Поддержание интереса к изучению английского языка.
Воспитательная цель - воспитание любознательности, интереса к английскому языку, расширение кругозора
Цель для учащихся: создать и презентовать текст экскурсии о своей школе.
Оборудование: мультимедийный проектор, компьютер, экран, презентация о школе (6 слайдов), раздаточный материал
Ход урока.
1 этап): мотивационный ( фронтальная форма организации)
T: Good morning, children! Nice to see you again.
OK. Let’s start our lesson.
Children, I won' t tell you the topic of our lesson. You should guess. Listen to me attentively.
You go there every day except Sunday.
You study different subjects there.
The children, who go there, are called pupils.
Today we’ll speak about our school, do different tasks and find out who knows English very well.
После приветствия на экране появляется слайд с изображением здания школы
Teacher: What is it?
Students: Our school.
Teacher: When was it founded?
Students: in 2000
Teacher: How old will our school be next year?
Students: 15
Teacher: That means it will be a jubilee
Students: A tour
Teacher: OK let’s make a tour.
Результат этапа: постановка коммуникативной задачи.
2 этап: Pre - speaking (подготовка к созданию устного текста)
* Teacher (3 минуты): What aspects of our school can we include in the tour?
(На слайде появляется изображение школьной библиотеки)
What is it? (Что это?)
Students: Our library. (Наша библиотека) Teacher: Can we show it in our tour?
Students: Sure.
( На экране появляется слайд – изображение расписания занятий школы)
Teacher: What is it?
Students: It’s our timetable. Teacher: Can we speak about timetable in our show?
Students: Sure
Teacher: What are these? ( Что это?)
Students: Our school rules
Teacher: Should students wear a school uniform
Teacher: Is it a rule in our school?.. Have we got other rules?... Can we speak about our rules in the tour?
На следующем слайде появляется план будущей экскурсии:
What aspects of our school can we include in the tour?
Library
Our lessons
School rules
* Teacher): Before speaking about these aspects we should recollect the words.
Work in pairs. Take the card N1, read and divide the words according to the topics
( для быстроты выполнения задания в карточках темы закрашены разными цветами, и учащиеся (не выписывая) заштриховывают слова в подходящие цвета)
librarian, boring, school activities, traditions, encyclopedia, interesting, uniform, computer, subjects, to be late, Internet, communication, dancing club, work hard, biology, sharp pen club, textbooks, imagination, make a research work, dictionaries, foreign languages, History, study foreign language, develop, timetable, Geography, Music, drama club, casual
Library Timetable Clubs School rules
Учащиеся работают в парах.
Затем учитель предлагает самопроверку: на доске появляются плакаты с идеальным распределением слов. Дети проверяют, корректируют свое или высказывают мнение о другом распределении того или иного слова, и если все соглашаются, учитель подписывает это слово на плакат.
Затем слова хором отрабатываются на предмет произношения.
Результат: систематизация лексики по аспектам экскурсии.
* Teacher: Now we know the words for our tour. But how should we build our text about library, timetable..? What do we need to make a story logically? Students: We need....... the plan
Teacher: Take the card N2, work in pairs, discuss and put the steps of your future text logically.
CARD N 2
*Обсудите в парах и поставьте пункты плана будущей экскурсии в логической последовательности.
… Advantages
…Facts …What would you like to have or to change?
…Greeting
Учащиеся обсуждают пункты плана и ставят их в логической последовательности, затем некоторые пары читают план, затем происходит сравнение с идеальным планом, который появляется на доске.
Greeting
Facts
Advantages
What would you like to have or to change?
* Teacher: We know the words, we know the plan. But do you know who will be responsible for each aspect of the tour? ( Мы знаем слова, мы знаем план текста..)
Результат: формирование групп для создания устного текста экскурсии.
3 этап: Speaking (создание и презентация устного текста)
Дети составляют тексты устных высказываний по плану с использованием лексики систематизированной, а также текста о школе, который изучали на уроке 6 - 7( текст на партах с начала урока).
My school.
Hello! My name is.. My school is a secondary (общеобразовательная) school. It’s rather nice. Our timetable is quite comfortable. We have 6 lessons a day from Monday to Friday. Some subjects like Algebra, History, Physics are very interesting for me. They develop our imagination. I like my timetable on Saturday: English, Algebra, History and Technologys. We have PE 2 times a week. I wish we had it every day.
T. Are you always ready for lessons?
Our library has an experienced librarian. There are many textbooks
and books of different kinds: novels, encyclopedias, dictionaries. They help us
with home tasks and research work. If I want to find a book in the library, I can just type its name and the computer will tell me where it is. But our library hasn’t a computer. It’s not enough. Because it’s an important mean of communication.
T. Do you like our school? Why?
In our school students can take part in different activities. There are many clubs:
sharp pen club, Dancing club, cheese club, Drama club. In these clubs we can
learn new things, make friends, enjoy school life and friendship. Clubs’ activities
develop our imagination and prepare us for adult life. But it’s a pity that we
haven’t got a Sport club. Sport is good for our health.
T. Is it easy or difficult to study for lessons?
Our school has different traditions and rules. We should wear a school uniform:
Blue and black( black trousers and blue or white shirts for boys and black dress
And black or white apron. for girls). We should come to school at 7. 30. We
mustn’t be late. We must work hard. We should study foreign language:
English. Usually we don’t argue over these rules. But we don’t like to wear a
uniform. We prefer casual clothes ( обыкновенная одежда).
T. Do you get on well with other pupils in class?
* Ученики презентуют свои устные тексты
Слайды, показанные в начале урока, сопровождают их экскурсию.
Во время экскурсии учитель фиксирует на доске отмеченные недостатки или предложения. После каждого текста учитель задает вопрос на уточнение выступающим или слушающим: What would you (they) like to have?
Teacher: В начале урока мы определили задачу составить текст экскурсии по нашей школе. Мы выполнили эту задачу?
Students: Yes.
Результат: составление устного текста по теме урока.
4 этап: После экскурсии учитель снова обращает внимание на отмеченные предложения и говорит: Is our school a perfect school
Would you like to study in a our school?
Your home task will be: Write a text ( 60 - 100 words) about our school from your point of view ( use the same aspects, plan, words) ( Ваше домашнее задание: написать письменный текст (60 - 100 слов) jо нашей школе с вашей точки зрения. Можно писать о тех же аспектах, используя план и лексику данного урока).
Thank you for your hard work.
Кері қайту
Ілмек сөздер: Ағылшын тілі, my school, library, lessons.
Пікірлер: 0
Пікір білдіру
Ақпарат
Қонақтар,тобындағы қолданушылар пікірін білдіре алмайды.
Абайдың қара сөздері, Ашық сабақ, Бастауыш, Информатика, Мақала, Мұқағали Мақатаевтың өлеңдері, Ресей, Русский язык, Сабақ жоспары, Физика, Химия, абай құнанбаев қара сөздері, абай құнанбайұлының қара сөздері, ана тілі, ағылшын тілі, бала-бақша, балабақша, бастауыш сынып, баяндама, биология, география, дүниетану, ертегі, жыр, математика, презентация, сайыс, сайыс сабақ, сауат ашу, сценарий, тарих, тақпақ, технология, тәрбие сағаты, Қазақ әдебиеті, Қазақстан, қазақ тілі, қазақ тілінен сабақ жоспары, қысқа мерзімді жоспар, өлең

Барлық тегтерді көрсету
×