Сайтқа кіру Тіркелу

School subjects

Оборудование: (наглядные пособия) доска, мел, стерка, линейка, карандаш, ручка, краски, пенал, цветные карандаши, тетрадь, учебник, словарик, портфель, красочная коробка (magic box), карточки с названиями школьных предметов: English, Russian, Reading, Art, PE, Maths, Music.
Лексика для закрепления: A break, a board, a cassette, CD, a classmate, a classroom, a desk, a dictionary, a goldfish, a mark, paints, a pencil sharpener, a ruler, a video, a lesson, colored pencils
a tape recorder;
To learn by heart;
To translate from... into...;
To get along with, to get a good (bad) mark;
During;
That’s easy!
Новая лексика: English, Russian, Reading, Art, PE, Maths, Music.
Цели и задачи урока: К концу урока учащиеся смогут:
1) рассказывать о том, какие школьные принадлежности необходимы на уроках и как можно их использовать;
2) попросить друг у друга необходимый предмет и отреагировать на просьбу;
3) обсуждать, что можно делать на различных уроках;
4) читать текст с извлечением необходимой информации;
5) преобразовывать глаголы в форму Past Simple.
Ход урока:
1. Орг. момент:
- ) Good Morning. Glad to see you. Sit down please.
- ) What day is today? What date is today?
- ) What season is it now?
- ) What is the weather like today?
Сообщение целей и задач урока: This lesson we continue to speak about school things and school subjects.
Задачи урока записаны на доске на английском языке, а учитель объясняет каждую задачу на русском языке:
By the end of the lesson you’ll be able to…
1) tell about school things and how we can use them;
2) ask your classmate to lend you a thing you need;
3) answer in response;
4) meet new school subjects;
5) discuss what we can do during different lessons;
6) read the text and choose the information we need;
7) use some verbs in Past Simple form.
2. Фонетическая зарядка: Т. о, работать нам придется как обычно много. Но как всегда с нами будут наши верные помощники – School things.
- Let’s remember the names of school things which we can use in our English lessons.
- Repeat each word after me with the correct pronunciation and show me each school thing. And so we see if you know these words well. (listen – repeat and show): a pen, a rubber, a pencil, a pencil box, a workbook, a textbook, a dictionary, paints, colored pencils.
- Well done!
3. Речевые упражнения:
1) Today I also have some school things. Let’s look into my magic box. I will show them in chain. Say to me what school things I have got and how I can use them. (Ex. 18. p. 104: “you have got (a)…”/ “You can… using it.”).
2) Залог хорошей учебы – хорошая память. Давайте потренируем нашу память. Let’s play a Memory Game:
There are some school things on the desk: a pen, a pencil,… Look at these things and remember. Then you will close your eyes and turn and I’ll hide one of them. You must guess what thing I have not got (you have not got a…).
Look! Remember! Close you eyes and turn! Turn back and open your eyes! Guess!
4. Обучение умениям просить об одолжении и реагировать на просьбу:
So I see that you know all these things rather well. But imagine that you have not got one of these things.
Что бы Вы сделали, если бы обнаружили, что у Вас нет ручки (стерки, карандаша, линейки…), которые Вам очень необходимы? (предположения детей). Давайте узнаем, как английские школьники ведут себя в подобных ситуациях:
1) Open your textbooks at p. 104., Ex. 21;
2) Read and translate the task;
3) Listen to the dialogues;
4) Read the dialogues in pairs;
5) Repeat each phrase after me;
6) Imagine that you have forgotten your dictionary / paints / pen… at home. Act out the dialogues with the school thing you like. I give you 3 minutes to prepare them. ( обучающиеся составляют диалоги по образцу, но используя названия других школьных принадлежностей).
Теперь я уверена, что на уроках английского языка Вы точно не останетесь без школьных принадлежностей!
5. Введение и закрепление новой лексики с помощью Р. О.
And all these things you can use during different lessons or subjects.
1) Расскажите на каких уроках Вы можете использовать следующие предметы (paints, piano, ruler,…). Ребята отвечают, используя русские названия школьных предметов.
2) А сейчас давайте познакомимся с английскими названиями этих школьных предметов: Look at the cards with the names of school subjects.
3) Listen and repeat the words after me. Try to guess their meaning. (Translate them from English into Russian). If you need you can consult your dictionaries.
4) Work in chain and say to me what school subject you like most of all (I like…)
5) What school things you can use in your Music (English, Russian, Reading, Art, PE, Maths) lessons?
E. g.: - I can write with my pen in our Russian lessons. (дети составляют предложения по образцу).
6) Show and say what do you usually do in your Music, English, Russian, Reading, Art, PE, Maths lessons?
E. g.: We usually speak English in our English lessons.
7) During what lessons can you do exercises? (PE, English).
6. Физкультминутка:
Let’s have a rest and remember our poem. Stand up, please:
“Touch your head, touch your nose,
Touch your ears, touch your toes.
Jump and run.
Let’s have fun!
Wash your hands, wash your face,
Clean your teeth,
Stay healthy, please!”
Ребята произносят стихотворение и изображают движения.
7. Обучение чтению текста с извлечением необходимой информации:
You’ve remembered different activities we can do in English lessons. One of them is reading. Do you like to read?
So, It’s high time to read.
1) Open your textbook at p. 105., Ex. 23.
2) Read and translate the title of the text (“The best time for apples.”).
3) Read the text and answer the question: “Is the story funny or sad?”
4) А теперь давайте узнаем, насколько внимательно Вы читали текст: Ex. 24, p. 105 (Match the sentences according to the text).
5) Ex. 24, p. 105 - To do this task we must remember the interrogative pronouns: Where? Why? What?
Complete the questions and answer them.
8. Подведение итогов урока:
We worked hard in our English lesson today and tried a lot of different activities. So, It’s time to speak about the results.
1) Для этого мы снова вернемся к задачам урока и вспомним, что мы с вами сегодня делали.
Какую форму глаголов мы используем, говоря о событиях произошедших в прошлом?
Как образуется 2 - я форма у правильных / неправильных глаголов?
Преобразуйте подчеркнутые глаголы в форму прошедшего времени, расскажите, что мы сегодня делали:
We…
1) told about school things and how we could use them;
2) asked your classmate to lend you a thing you needed;
3) answered in response;
4) met new school subjects;
5) discussed what we could do during different lessons;
6) read the text and chose the information we needed;
7) used some verbs in Past Simple form.
2) Оцените свою работу на уроке с помощью смайликов:

3) Now open your diaries to write your hometask:
w/b - Ex. 11, p. 59; t/b - Ex. 8, p. 116. (Учитель объясняет домашнее задание)
4) Thank you for the lesson. It is over. You may be free
Кері қайту
Пікірлер: 0
Пікір білдіру
Ақпарат
Қонақтар,тобындағы қолданушылар пікірін білдіре алмайды.
Абайдың қара сөздері, Ашық сабақ, Бастауыш, Информатика, Мақала, Мұқағали Мақатаевтың өлеңдері, Ресей, Русский язык, Сабақ жоспары, Тәуелсіздік, Физика, Химия, абай құнанбаев қара сөздері, абай құнанбайұлының қара сөздері, ана тілі, ағылшын тілі, бала-бақша, балабақша, бастауыш сынып, баяндама, биология, география, дүниетану, жыр, математика, нақыл сөздер, презентация, сайыс, сайыс сабақ, сценарий, тарих, тақпақ, технология, тәрбие сағаты, Қазақ әдебиеті, Қазақстан, қазақ тілі, қазақ тілінен сабақ жоспары, қысқа мерзімді жоспар, өлең

Барлық тегтерді көрсету
×